Niebezpieczne rośliny w ogrodzie. Na co trzeba uważać

0
Kwiaty złotokapu
W naszych ogrodach zdarzają się rośliny niebezpieczne. Takie, które mogą nas poparzyć, pokłuć, wywołać podrażnienia skóry, a nawet zatruć.

Pobyt w ogrodzie lub na łące jest bardzo przyjemny, ale czasami może wiązać się też z przykrymi konsekwencjami, wynikającymi z kontaktu z niebezpiecznymi roślinami. Wprawdzie groźnych gatunków nie ma w naszym kraju tak dużo, jak w tropikalnej dżungli, ale kilka z nich potrafi przysporzyć nam niemałych kłopotów, dlatego warto wiedzieć, na które z nich należy uważać.

Część niebezpiecznych roślin może powodować u nas poparzenia i fotouczulenia (np. barszcz Sosnowskiego, dyptam jesionolistny), ale niektóre zagrażają nam też w inny sposób. Kilka z nich posiada ostre kolce i ciernie, dlatego może nas dotkliwie pokłuć, kiedy przez nieuwagę przejdziemy obok nich zbyt blisko lub gdy będziemy wykonywać w ich pobliżu prace ogrodnicze bez ubrania ochronnego.

Zobacz zdjęcia

Berberys

Berberys to atrakcyjny krzew, ale trzeba pamiętać, że ma ciernie. Ta cecha może być zaletą, jeśli chcemy stworzyć trudny do sforsowania żywopłot.

Monika1607 - pixabay.com
Ognik

Do dekoracyjnych i kłujących krzewów należy też ognik szkarłatny.

Sarangib - pixabay.com
Sumak octowiec

Zanim posadzimy sumaka dobrze się zastanówmy. Nie dość, że bardzo mocno rozrasta się, to może wywoływać podrażnienia.

Bernell - pixabay.com
Jaskry

Sok wielu odmian jaskrów jest silnie drażniący. Po kontakcie z nim trzeba umyć ręce.

Stevebidmead - pixabay.com
Bluszcz pospolity

Także kontakt z sokiem bluszczu może wywoływać podrażnienia skóry. Do jego przycinania lepiej zakładać rękawice.

Diabolos - pixabay.com
Wilczomlecze

Drażniący jest też sok wilczomleczy. Należą do nich rośliny ozdobne, ale też chwasty i rośliny doniczkowe - euforbia oraz poinsecja.

Hans - pixabay.com
Glistnik jaskółcze ziele

Pomimo że glistnik był wykorzystywany leczniczo, jego sok ma silnie drażniące właściwości.

Hans - pixabay.com
Złotokap

Złotokap jest bardzo atrakcyjnym drzewem. Ale trzeba uważać, bo trujące są wszystkie części rośliny. Przycinanie itp. trzeba wykonywać w rękawiczkach.

Katarzyna Laszczak
Tojad

Tojad bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Jednak jest on silnie trujący, a toksyna może przenikać nawet przez skórę.

Moffi12 - pixabay.com
Dziurawiec

Dziurawiec to pożyteczne zioło. Ale jego zażywanie powoduje uczulenie na słońce. Latem trzeba więc uważać na napary i preparaty z dziurawcem.

Hans - pixabay.com
Ruta zwyczajna

Ruta jest ziołem. Kiedyś była często uprawiana. Ale może powodować poważne reakcje alergiczne (i przy zażywaniu, i kontakcie z rośliną).

Katarzyna Laszczak
Pokrzyk wilcza jagoda - kwiaty

Wilcza jagoda wygląda ładnie i kiedy kwitnie, i kiedy owocuje. Jest uprawiana, można też spotkać dziko rosnącą.

Efraimstochter - pixabay.com
Pokrzyk wilcza jagoda - owoce

Owoce (i inne części) pokrzyku wilczej jagody są silnie trujące.

Hans - pixabay.com
Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko to ładna roślina, która kwitnie już pod koniec zimy.

Hans - pixabay.com
Owoce wawrzynka wilczełyko

Ale wawrzynek wilczełyko jest też niebezpieczny - jest trujący, a śmiertelnie toksycznie są jego czerwone owoce.

Jogasp - pixabay.com
Psianka słodkogórz

Psianka słodkogórz rośnie zarówno dziko, jak i w ogrodach. Jej owoce są trujące (kiedy dojrzeją będą szkarłatnoczerwone).

Jusben - morguefile.com

W czołówce kłujących roślin znajdują się przede wszystkim róże, ale kolce posiada też wiele innych roślin ozdobnych jak np. ognik szkarłatny, berberys, głóg, ostrokrzew, pigwowiec, rokitnik pospolity, oliwnik wąskolistny, śliwa tarnina czy kolcowój pospolity

Wiesz, że niektóre rośliny mogą PARZYĆ NA ODLEGŁOŚĆ? Sprawdź, na które rośliny trzeba uważać

Rośliny powodujące podrażnienia skóry i alergie

Kłopotami może skończyć się też kontakt z roślinami, które powodują podrażnieniami skóry lub alergie. Przykładem jest m.in. sumak octowiec, którego drobne włoski pokrywające młode pędy, liście i kwiaty, przy poruszeniu unoszą się w powietrzu, trafiając do oczu lub osiadając na skórze i powodują stany zapalne, swędzenie lub wysypkę. Roślina wprawdzie nie jest aż tak groźna, jak jej bliski krewny, sumak jadowity, występujący głównie na terenie Stanów Zjednoczonych, mimo to również może nam mocno dokuczyć.

Podobne działanie ma też wiele innych roślin, których powierzchnię pokrywają drobne włoski. Reakcje alergiczne, wypryski, rumień, pieczenie czy swędzenie mogą nas potkać między innymi po kontakcie z liśćmi:

  • niektórych warzyw (np. ogórków, pomidorów, rzodkiewek, marchwi, selera, pasternaku),
  • roślin owocowych (np. truskawek, agrestu),
  • pnączy (chmiel zwyczajny),
  • roślin ozdobnych (np. aksamitek, werben, rudbekii, słoneczniczków szorstkich, chryzantem).

Podrażnienie skóry może też wywołać wiele gatunków jaskrów, bluszcz pospolity oraz spotykana na podmokłych terenach i w oczkach wodnych czermień błotna.

Dowiedz się: Dlaczego sumaka octowca nazywa się "zemstą sąsiada"

Uważajmy też na wiele roślin z rodziny selerowatych, które są popularnymi chwastami. Wiele z nich jest trująca, ale nawet jeśli nie - to ich pędy i liście bywają pokryte włoskami, które mogą wywoływać podrażnienia (szczególnie w słoneczne dni). Do takich roślin należy np. teoretycznie nieszkodliwa dzika marchew czy trybula, ale też trujące, np. szczwół plamisty, szalej jadowity. Generalnie lepiej uważać na dzikie rośliny o baldachowatych, białych kwiatach.

Uważaj na sok tych roślin

Oprócz podrażnień i reakcji alergicznych, pojawiających się na skórze po kontakcie z niebezpiecznymi roślinami, nieprzyjemnie konsekwencje mogą nas spotkać także po ich zerwaniu lub uszkodzeniu. Znajdujący się w ich tkankach drażniący sok, może zawierać różne substancje, powodujące uczulenia, oparzenia chemiczne, stany zapalne, wysypkę lub podrażnienia skóry i błon śluzowych (głównie gatunki z rodzaju wilczomlecz, ale także inne, jak np. glistnik jaskółcze ziele).

Bardzo niebezpieczny jest też złotokap zwyczajny, którego wszystkie części są trujące (zawierają cytyzynę), dlatego lepiej go nie zrywać i w żadnym wypadku nie spożywać (np. kwiatów, owoców), a przycinanie przeprowadzać w rękawiczkach. Co ciekawe toksyczne właściwości może mieć nawet miód, pochodzący z kwiatów rośliny.

Pamiętajmy też, że trujące są popularne konwalie, naparstnice oraz cis.

Niezwykle groźny jest też spotykany na stanowiskach naturalnych oraz w ogrodach tojad, należący do grona najsilniej trujących roślin, spotykanych w Polsce (toksyna może nawet przenikać przez skórę). Jego zwyczajowa nazwa - mordownik - wiele mówi o cechach tej rośliny.

To Cię zainteresuje: Czy miód może być trujący? Sprawdź, jakie rośliny mogą być groźne

Uważaj też na zioła

Rośliny mogą być jednak dla nas groźne nie tylko w bezpośrednim kontakcie. Niektóre zioła po spożyciu potrafią wywołują skutki uboczne, w tym uczulenia na słońce (dziurawiec), dlatego zanim z nich skorzystamy, powinniśmy dobrze poznać ich działanie, aby nie być zaskoczonym nieprzyjemnymi efektami ubocznymi. Podobnie działa ruta zwyczajna (która również w kontakcie ze skórą może silnie podrażniać).

Niebezpieczne rośliny o owocach ładnych, ale trujących

W ogrodzie i w lesie trzeba też uważać na rośliny, które posiadają bardzo apetycznie wyglądające, ale zdradliwe i trujące owoce (np. pokrzyku wilczej jagody, wawrzynka wilczełyko, psianki słodkogórz). Ich zjedzenie może bowiem skończyć się bardzo poważnymi kłopotami zdrowotnymi, a w przypadku dzieci nawet śmiercią.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych po kontakcie z toksycznymi roślinami, lepiej zupełnie ich unikać, a jeśli trzeba mieć z nimi kontakt, pod żadnym pozorem nie wolno dotykać brudną ręką oczu ani ust i jak najszybciej dokładnie umyć skórę. Po kontakcie z roślinami powodującymi fotouczulenia (również ziołami), należy też przez 2-3 dni unikać słońca.

Sprawdź: Na co uważać, stosując zioła

              

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także