Kwiaty i miód. Polecamy najbardziej miododajne rośliny do ogrodu

0
Trzmiel na jeżówce
Rośliny miododajne ozdobią nasz ogród i zapewnią pożywienie pożytecznym owadom.

Rośliny miododajne w ogrodzie to wielki skarb. Ich kwiaty ściągają gromady pożytecznych owadów i pięknych motyli, dlatego planując rabaty, powinniśmy uwzględnić takich gatunków jak najwięcej.

Najbardziej miododajne i atrakcyjne dla owadów rośliny rzadko pojawiają się w przydomowych ogrodach - trudno wyobrazić sobie dekoracyjną rabatę z rzepaku czy lucerny, a miododajne lipy i tzw. akacje można sadzić tylko w naprawdę dużych ogrodach. Na rabatach częściej można spotkać miododajne zioła, które chętnie uprawiamy ze względów użytkowych (hyzop lekarski, lebiodka pospolita, szałwia lekarska, ogórecznik lekarski).
Jednak i wśród ozdobnych roślin ogrodowych znajdziemy takie, które są bardzo miododajne. Warto je posadzić, żeby ułatwić życie pożytecznym zapylaczom. A przy okazji będziemy mieć pięknie ukwiecony ogród.

Zobacz zdjęcia

Liatra kłosowa

Liatra kłosowa dobrze rośnie w słonecznych miejscach. Wabi zarówno pszczoły, jak i motyle.

Dference - pixabay.com
Kocimiętka

Kocimiętka na niektóre koty działa jak narkotyk, więc jeśli mamy kota, zastanówmy się nad sadzeniem tej rośliny.

MartinaH79 - pixabay.com
Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna należy do najbardziej wszechstronnych i pożytecznych roślin. Jest również bardzo miododajna.

YanceTAY - pixabay.com
Czosnki ozdobne

Czosnki ozdobne wyglądają bardzo okazale i nie są trudne w uprawie (dobrze rosną na wapiennych glebach).

Marisa04 - pixabay.com
Mikołajek płaskolistny

Mikołajek płaskolistny to ciekawe urozmaicenie rabat kwiatowych.

Andreasdestiny - pixabay.com
Jeżówki purpurowe

Jeżówki nie tylko wyglądają pięknie, ale są też pożyteczne i miododajne.

Danyelab - pixabay.com
Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita rośnie dziko na podmokłych łąkach. Ale bardzo dobrze sprawdzi się jako roślina ozdobna.

Katarzyna Laszczak
Aster bylinowy

Astry bylinowe, wśród nich popularne marcinki, to miododajne kwiaty. W dodatku zapewniają nektar dość późną jesienią.

NickRivers - pixabay.com
Przegorzan

Przegorzan ma oryginalne, kuliste kwiatostany. Niebieskie kwiatki są bogate w nektar.

SenyahTravel - pixabay.com
Gatunek szałwii (Salvia guarantica)

Miododajna jest szałwia lekarska. Ale i inne, ozdobne gatunki szałwii przyciągają pszczoły.

Katarzyna Laszczak
Nawłoć późna

Nawłoć późna ma swoje wady (jest rośliną inwazyjną), ale i zalety - jest bardzo miododajna.

MabelAmber - pixabay.com
Macierzanka (tymianek)

Macierzanki (tymianki) są pożytecznym ziołem i rośliną miododajną.

Hans - pixabay.com
Chaber błatawek

Chabry bławatki możemy mieć jako składnik kwietnej łąki w ogrodzie.

Kellerpics - pixabay.com
Wierzbówka kiprzyca

Wierzbówka kiprzyca rośnie dziko w Polsce. Można ją wykorzystać np. w naturalistycznych rabatach kwiatowych.

Pasja1000 - pixabay.com
Słoneczniki

Słoneczniki szorstkie "rosną same" i są pożyteczne. Są jednak wysokie i potrzebują sporo miejsca.

Webandi - pixabay.com
Nachyłki

Nachyłki to wyjątkowo wdzięczne kwiaty na rabaty ogrodowe.

Katarzyna Laszczak

Nie znaczy to jednak, że wśród popularnych i łatwych w uprawie gatunków ozdobnych, rośliny miododajne są rzadkością, gdyż wiele z nich również wabi swoimi kwiatami pszczoły, trzmiele i motyle. Jeśli mamy taką możliwość, wczesnym latem wybierzmy się do ogrodu botanicznego i sprawdźmy, które rośliny przyciągają najwięcej owadów.

Podpowiadamy: Jak stworzyć ogród przyjazny dla pszczół i dlaczego warto to zrobić

Liatra kłosowa

Jedną z nich jest między innymi liatra kłosowa. Ta atrakcyjna, pięknie kwitnąca (lipiec-wrzesień), letnia bylina jest wręcz oblegana przez motyle i pszczoły, dlatego z pewnością powinna znaleźć się na każdej rabacie. Roślina nie jest wymagająca, ale oczekuje słonecznego stanowiska oraz żyznej, próchniczej gleby, lekko wilgotnej latem i nieco bardziej suchej zimą.

Kocimiętka właściwa

Coraz popularniejszą, a przy tym miododajną rośliną ozdobną jest także kocimiętka (szczególnie kocimiętka właściwa). Roślina kwitnie latem (lipiec-sierpień) i wabi mnóstwo pszczół. Nie jest zbyt wymagająca, ale najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i przepuszczalnej, umiarkowanie suchej glebie.

Dąbrówka rozłogowa

Te rośliny są uprawiane jako ozdobne, ale bywa, że w ogrodzie pojawiają się "same", niekiedy zawłaszczając trawnik. W takiej sytuacji niekoniecznie musimy walczyć z nimi jako "chwastami", ale warto je wykorzystać jako rośliny ozdobne, miododajne i zadarniające. Dąbrówki mają kilka ozdobnych odmian o atrakcyjnie przebarwionych liściach (na bordowo lub biało-różowo). Kwitną późną wiosną.
Dąbrówki najlepiej rosną na żyznych ziemiach, idealny dla nich jest półcień, choć znoszą również cień i słońce.

Lawenda wąskolistna

Kolejnym miododajnym gatunkiem, jest popularna w ostatnim czasie lawenda wąskolistna. Jej kłosowate, liliowo-fioletowe, kwiaty, zwabiają całe mnóstwo owadów, w tym głównie motyli, trzmieli i pszczół. Lawenda wąskolistna, jak na śródziemnomorskiego przybysza przystało, kocha ciepło i słońce, dlatego powinna być uprawiana na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach i na przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Niestety, jej mrozoodporność jest ograniczona, dlatego w surowe zimy może przemarzać.

Podpowiadamy: Jakie właściwości ma lawenda i jak ją wykorzystać jako zioło i przyprawę

Czosnek ozdobny

Roślinami wabiącymi mnóstwo pszczół są także czosnki, z których najokazalsze uprawia się w ogrodach jako rośliny ozdobne (czosnek olbrzymi, czosnek aflatueński). W zależności od gatunku, kwitną o różnych porach roku (jedne wczesną wiosną, inne na początku lata) i mogą mieć nieco inne wymagania, choć najczęściej preferują słoneczne stanowiska i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, żyzne gleby bogate w wapń.

Orliki ogrodowe

Wyjątkowo dekoracyjne i łatwe w uprawie są orliki. Mają wiele odmian o różnych kolorach kwiatów, miewają także pełne kwiaty. Łatwo się ze sobą krzyżują i same rozsiewają, dlatego po kilku latach można mieć sporą i zróżnicowaną kolekcję, powstałą bez specjalnych wysiłków. Orliki kwitną w maju-czerwcu (w drugim roku po wysianiu). Mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu, na lekko wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi.

Mikołajek płaskolistny

Mniej popularną, ale niezwykle miododajną rośliną jest także mikołajek płaskolistny. Jego kwiaty, które pojawiają się od czerwca do września, nie są wprawdzie tak wspaniałe jak kwiaty róż czy piwonii, za to wyróżniają się niezwykłą oryginalnością, a kolczaste główki nie tylko nie odstraszają, ale wręcz przyciągają liczne owady takie jak motyle, pszczoły czy trzmiele. Rośliny nie są też trudne w uprawie, gdyż oczekują jedynie słonecznego stanowiska i suchej, przepuszczalnej, niezbyt żyznej gleby.

Przedstawiamy: Zwierzęta pożyteczne dla ogrodów

Jeżówka purpurowa

Na letnich rabatach nie powinno także braknąć kolejnej atrakcyjnej i uwielbianej przez owady byliny czyli jeżówki purpurowej, której piękne kwiaty od lipca do września-października wabią roje pszczół i motyli. Jeżówka nie jest rośliną wymagającą, ale musi być uprawiana na słonecznych stanowiskach i żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach.

Rudbekie

To piękne rośliny, które kwitną przez całe lato. Ich kwiaty mają żółte płatki, które mogą być przebarwione na brązowo i charakterystyczne niemal czarne "główki" - to kwiaty rurkowe, które są skarbnicą nektaru i pyłku. Rudbekie mają wiele gatunków, wśród których są rośliny jednoroczne i dwuletnie (rudbekia owłosiona) oraz byliny (rudbekia błyskotliwa, rudbekia naga, rudbekia lśniąca) - zwracajmy więc uwagę na to, które kupujemy. Rudbekie powinno się sadzić w nasłonecznionych miejscach i podlewać podczas suszy.

Krwawnica pospolita

Słoneczne stanowiska i wilgotne, a nawet podmokłe gleby to natomiast idealne miejsce do uprawy pięknej i miododajnej krwawnicy pospolitej. Kwitnie długo i rośnie dziko w Polsce, więc jest w pełni przystosowana do klimatu. Bardzo dobrze wygląda na rabatach kwiatowych w ogrodzie.

Przegorzany

Do bardzo atrakcyjnych i miododajnych roślin należą też przegorzany (pospolity, kulisty). Mają charakterystyczne kuliste kwiaty o niebieskosrebrzystym kolorze. Przegorzany kwitną od lipca do września. To wysokie rośliny - dorastają nawet do ok. 150 cm.
Dobrze rosną nawet na niezbyt żyznych ziemiach (ale wolą takie, które są wapienne i przepuszczalne), doskonale znoszą suszę i są odporne na mróz.

Sprawdź: Jak uprawiać przegorzan w ogrodzie - bylinę o kulistych kwiatostanach

Facelia błękitna

Ta roślina należy do najbardziej miododajnych. Jest wprawdzie traktowana jako roślina użytkowa - uprawiana na nawóz zielony, ale ponieważ ma ładne kwiaty, z powodzeniem można ją uprawiać roślinę ozdobną. Jest jednoroczna, ale szybko rośnie z nasion, które można wysiewać kilka razy w sezonie. Najlepiej prezentuje się w grupie. Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi, ale powinna mieć słońce. Znosi przejściową suszę.

Wrzosy

Wrzosy mają wiele gatunków ozdobnych. Są bardzo wartościowe dla pszczół, tym bardziej, że kwitną późnym latem i jesienią. Jednak kupując rośliny zwróćmy uwagę na tzw. wrzosy pączkowe - są one ostatnio bardzo popularne i wyglądają efektownie, ale nie rozwijają kwiatów, dlatego pszczoły nie mają z nich żadnego pożytku.
Przy uprawie wrzosów bardzo ważne jest to, żeby zapewnić im kwaśną ziemię (w zwykłej nie będą rosły). Podłoże powinno też być przepuszczalne, bo nie znoszą zalegającej wody. Wrzosy powinno się sadzić w słonecznych miejscach, najlepiej w większych grupach.

Astry bylinowe

Początek jesieni to z kolei czas astrów bylinowych (m.in. aster nowobelgijski i aster nowoangielski), nad którymi do późnej jesieni krążą zwabione kwiatowym nektarem pszczoły i motyle. Astry nie są trudne w uprawie, ale preferują słoneczne stanowiska i żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby.

Polecamy też: Łąkowe kwiaty do ogrodu - na rabaty i łąki kwietne

Inne miododajne kwiaty do ogrodu

Oprócz wymienionych gatunków, ozdobnymi roślinami miododajnymi są również: nawłoć późna, słoneczniczki szorstkie, nachyłki. Bardzo miododajny jest także bluszcz pospolity, ale kwitną tylko starsze okazy, rosnące w odpowiednich warunkach.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także