Odczyn gleby ma duże znaczenie dla uprawy wielu roślin ogrodowych, jest także odpowiedzialny za występowanie w ziemi minerałów oraz składników pokarmowych.
Sasanki są jednymi z najwcześniej kwitnących kwiatów. Bardzo dobrze rosną w lekko kwaśnej ziemi. Konwalie oszałamiają zapachem. Można je sadzić w ogrodach, w których ziemia jest kwaśna. Magnolie to drzewa i krzewy idealne na kwaśną glebę. Przepiękne piwonie będą dobrze rosły w glebie o lekko kwaśnym odczynie. Hortensje ogrodowe to naturalny "papierek lakmusowy" - im bardziej kwaśna ziemia, tym bardziej niebieskie są ich kwiaty. Rododendrony należą do krzewów, które wymagają gleby o kwaśnym odczynie. Jeśli w ogrodzie mamy kwaśną ziemię, z powodzeniem możemy uprawiać wrzosy. Na kwaśnej glebie rosną też wrzoście. Ich zaletą jest to, że kwitną nawet na przełomie zimy i wiosny. Azalie to piękne krzewy na kwaśną glebę. Kalmia to dekoracyjny krzew z rodziny wrzosowatych. Świetnie nadaje się do uprawy w ziemi o kwaśnym odczynie. Niecierpki lubią półcień i ziemię o lekko kwaśnym odczynie.
Wyróżniamy pięć odczynów gleby, którymi są:
- Silnie kwaśny
poniżej 4, 5 pH; - Kwaśny
od 4, 6 do 5, 5 pH; - Lekko kwaśny
od 5, 6 do 6, 5 pH; - Obojętny
do 6, 6 do 7, 2 pH; - Zasadowy
powyżej 7, 2 pH.
Pomiar odczynu gleby jest ważny dla poprawnego wyboru roślin, najlepiej dokonać go przed zagospodarowaniem ogrodu.
Dowiedz się też: Jakie rośliny posadzić, kiedy ziemia w ogrodzie jest piaszczysta
Sprawdzanie odczynu pH gleby
Odczyn pH można sprawdzić na kilka prostych sposobów. Jednym z łatwiejszych jest obserwowanie rosnącej w glebie roślinności. W kwaśnym podłożu najbujniej wyrastają koniczyny, wrzos, szczaw oraz przetacznik.
Kolejnym sposobem na sprawdzenie odczynu gleby jest metoda kolometryczna, w której używamy przeważnie papierków lakmusowych. Pod wpływem odczynu pH wilgotnej gleby, papierki zmieniają swoje zabarwienie. Po przyłożeniu ich do wzornika jesteśmy w stanie dość dokładnie sprawdzić odczyn pH w podłożu.
Zmiana odczynu gleby
Zmiana odczynu gleby jest równie prosta, co jej pomiar. Aby zmniejszyć pH, wystarczy jedynie wymieszać glebę z kwaśnym torfem. Proporcje są zależne od pożądanego efektu.
Z kolei, aby podwyższyć odczyn pH, do gleby wystarczy dodać nawóz wapniowy bądź zwapnioną kredę. Wszystkie domieszki stosowane do zmiany pH, powinny być bardzo dokładnie wymieszane z glebą właściwą i wkopywane na głębokość minimum 10 cm.
Jakie rośliny posadzić w kwaśnej glebie
Kwaśna gleba jest odpowiednie dla wielu różnorodnych roślin ogrodowych. Najlepiej wzrastają w niej byliny z rodziny wrzosowatych. Także krzewy, takie jak: azalie, wrzośce i kalmie dobrze rosną w mocno zakwaszonym podłożu, w którym współczynnik pH jest niższy od 5. Kwaśne podłoże możemy też wykorzystać do uprawy traw ozdobnych i bylin, takich jak: kostrzewy i piwonie.
Z kolei w glebie lekko kwaśnej dobrze rosną drzewa i krzewy magnolii, wiązy, rododendrony oraz wrzosy.
W podłożu o odczynie przybliżonym do 6 pH możemy także sadzić: konwalie, sasanki, begonie oraz niecierpki.
Na kwaśnych glebach dobrze rosną także hortensje ogrodowe, które działają jak naturalny papierek lakmusowy - im ziemia jest bardziej kwaśna, tym bardziej niebieskie odcienie kwiatów, na bardziej zasadowych - kwiaty przybierają odcienie różu i czerwieni (nie dotyczy to odmian o białych kwiatach).
Dowiedz się więcej o: Hortensjach - jak sprawić, żeby pięknie kwitły i jak zmienić kolor ich kwiatów