Hortensje ogrodowe: uprawa, wymagania, przycinanie, nawożenie i zmiana koloru

0
Hortensje ogrodowe
Hortensje ogrodowe są wyjątkowo piękne, ale też wymagające. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich zimowanie i przycinanie, ale inne warunki też są ważne.

Hortensje ogrodowe kwitną wyjątkowo pięknie i długo. Ale są też wymagające. Piszemy, co trzeba wiedzieć o uprawie tych krzewów.

Lato to czas hortensji, które już od lipca królują w ogrodach. Ich piękne, wielkie kwiatostany są ozdobą każdej rabaty, dlatego tak chętnie je uprawiamy. Czasami jednak rośliny sprawiają nam zawód i nie kwitną, a my nie wiemy dlaczego. Taka sytuacja najczęściej dotyczy pięknej i lubianej, ale też bardzo kapryśnej i delikatnej hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), natomiast znacznie rzadziej innych gatunków.

Poznaj: Najczęstsze choroby hortensji - jak je rozpoznać i zwalczyć

Zanim więc zdecydujemy się na posadzenie w ogrodzie tej właśnie hortensji, dobrze poznajmy jej wymagania, bo są one dość szczególne.

Zobacz zdjęcia

Hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe mają charakterystyczne kuliste kwiatostany o różnych kolorach - w odcieniach różu, fioletu, niebieskiego, są także białe.

Kapa65 - pixabay.com
Niebieskie hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe są dość wymagające i wrażliwe, dlatego warto wiedzieć, czego potrzebują.

b12m - pixabay.com
Hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe są wrażliwe na mróz. Szkodzą im też wiosenne przymrozki.

3277629 - pixabay.com
Hortensje ogrodowe

W zimniejszych regionach Polski można uprawiać hortensje ogrodowe w donicach i zimować je w chłodnych pomieszczeniach.

JACLOU-DL - pixabay.com
Hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe najlepiej rosną i kwitną w miejscach półcienistych.

Patwitch - pixabay.com
Kolorowe hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe muszą mieć wilgotną (ale nie mokrą) ziemię. Botaniczna nazwa hortensji - hydrangea - oznacza dosłownie "naczynie na wodę".

PaulaPaulsen - pixabay.com
Hortensje

Pamiętajmy, że hortensji ogrodowych nie przycina się wiosną! Wyjątkiem są przekwitłe kwiatostany i uszkodzone pędy.

KendraJA - pixabay.com
Hortensja ogrodowa

Hortensje muszą mieć żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Najlepiej nawozić je nawozami dla hortensji, ale nie dłużej niż do końca lipca.

Drunker - pixabay.com
Hortensje ogrodowe

Kolor kwiatów hortensji bukietowych zależy od odczynu ziemi - im bardziej kwaśny, tym są bardziej niebieskie (uwaga - nie dotyczy to białych hortensji).

Katarzyna Laszczak
Hortensja - chloroza

Jeśli podniesiemy odczyn ziemi, kwiaty będą różowe. Ale jeżeli przesadzimy, hortensje zaczną chorować na chlorozę. Objawia się ona żółknięciem liści (z wyjątkiem nerwów).

Tschink2010 - pixabay.com

Zimowanie hortensji ogrodowej – warunek kwitnienia

Warto zacząć od tego, że hortensji ogrodowej nie powinno się uprawiać w chłodnych rejonach kraju, pozostawiając ją na zimę bez okrycia, a także w zastoiskach mrozowych i na odsłoniętych stanowiskach. Rośliny nie są całkiem mrozoodporne, dlatego niskie temperatury i zimne wiatry, mogą poważnie im zaszkodzić.

Polecamy też: Uprawa hortensji w doniczce (również gatunków wrażliwych na mróz)

Jeśli więc chcemy, aby krzewy w miarę bezpiecznie przetrwały zimę, późną jesienią starannie je zabezpieczmy (szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju), obsypując ich podstawę wysokim na ok. 30 cm kopczykiem kory lub torfu oraz otulając ich części nadziemne ciepłą włókniną.

Pamiętajmy też, że oprócz zimowych mrozów dla roślin bardzo niebezpieczne są również wiosenne przymrozki, które potrafią niemal doszczętnie zniszczyć pąki kwiatowe i pozbawić nas kwiatów w danym sezonie.

Dlatego też wiosną, kiedy już przyjdzie czas odkrywania krzewów, uważnie śledzimy prognozy pogody i przed zapowiadanymi przymrozkami, ponownie osłońmy rośliny.

Te zabiegi często są kluczowe dla uzyskania letniego kwitnienia, gdyż hortensji ogrodowej nie tnie się tak, jak innych gatunków, co utrudnia naprawianie szkód mrozowych.

Podpowiadamy: Kiedy, jak i czym nawozić hortensje

Przycinanie hortensji ogrodowych – jak i kiedy

Hortensje ogrodowe tworzą pąki kwiatowe latem na ubiegłorocznych przyrostach, dlatego nie możemy przyciąć ich wiosną, gdyż wtedy pozbawimy się kwiatów w danym sezonie.

Cięcie w tym przypadku polega jedynie na usunięciu przekwitłych kwiatów tuż pod kwiatostanem zaraz po kwitnieniu, co stymuluje rozwój pąków na kolejny sezon (kwiaty można też ściąć wiosną).

Wyjątkiem jest sytuacja, w której rośliny zimą mocno ucierpiały i wiosną trzeba silnie skrócić ich przemarznięte pędy. Krzewy odbiją dzięki temu z pąków znajdujących się na zdrowych fragmentach pędów, ale niestety, w danym roku już nie zakwitną.

Sprawdź: Jak i kiedy przycinać różne gatunki hortensji

Podłoże i miejsce dla hortensji ogrodowej

Kolejna ważna sprawa w uprawie hortensji ogrodowej to podłoże. Roślina oczekuje bardzo żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, ale stale lekko wilgotnej gleby.

Dla powodzenia uprawy hortensji ogrodowej ważne jest też stanowisko, które powinno być półcieniste np. pod koronami drzew. Jeśli krzew posadzimy w ciemnym kącie ogrodu nie zakwitnie, a jeśli na słonecznej rabacie, będzie przypalany przez silne promienie słońca. 

Nawożenie, podlewanie i ściółkowanie hortensji

Roślina jest żarłoczna i bardzo wrażliwa na suszę, dlatego w sezonie wegetacyjnym należy systematycznie ją zasilać nawozowymi przeznaczonymi dla hortensji. Nawożenie prowadzimy od wiosny do końca lipca, ale nie dłużej (chodzi o to, żeby rośliny miały czas przygotować się do zimy).

W okresach bezdeszczowych hortensje koniecznie trzeba podlewać. Krzewy będą też wdzięczne za wyściółkowanie gleby warstwą kory, która nie tylko zapobiegnie rozwojowi chwastów, ale też ograniczy nadmiernie parowanie wody z podłoża.

Poznaj też: Hortensje drzewiaste (krzewiaste) i tajniki ich uprawy

Odczyn ziemi a kolor kwiatów hortensji ogrodowej

Dla hortensji ogrodowych ważna jest jednak nie tylko zasobność i wilgotność gleby, ale też jej odczyn. Najlepiej rośnie w ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH, jeśli jednak zależy nam na konkretnym kolorze kwiatów, odczyn możemy zmienić, uzyskując pożądaną barwę kwiatów.

Kiedy zależy nam na kwiatach niebieskich, powinniśmy zakwasić podłoże (zwiększa się przyswajalność jonów glinu), a jeśli chcemy uzyskać kwiaty różowe, musimy zapewnić roślinom podłoże o pH zbliżonym do obojętnego lub delikatnie zasadowego (jedynie białe odmiany nie zmieniają koloru pod wpływem odczynu podłoża).

Sterując odczynem podłoża musimy jednak uważać, aby nie przesadzić, bo o ile hortensje zniosą kwaśniejszą ziemię względnie dobrze, o tyle już zbyt zasadowy odczyn gleby może powodować u nich chlorozy (choroba ta objawia się utratą przez liście zielonego koloru; po zauważeniu objawów choroby, podajemy roślinom nawozy z żelazem np. Nawóz Do Roślin Zielonych Przeciw Chlorozie Biopon).

 

Oceń artykuł
3,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także