Kalendarz księżycowy prac ogrodniczych na październik

0
Księżyc - październik
Październik w ogrodzie to czas ostatnich wytężonych prac.

Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie w październiku 2020 r., zgodnie z kalendarzem księżycowym.

W październiku w ogrodzie czekają przede wszystkim prace porządkowe, ale nie tylko. Trzeba też dokończyć zbiory owoców i warzyw, i porobić przetwory. Można jeszcze też posadzić większość wiosennych kwiatów cebulowych (do połowy miesiąca), a przede wszystkim – posadzić drzewa i krzewy owocowe, a także róże. Podpowiadamy, jak rozplanować prace zgodnie z fazami Księżyca (pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej kwadry nie jest korzystny dla prac w ogrodzie, ani przetwarzania roślin).

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w październiku

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 19 października

Tuż po pełni zaczyna się najlepszy czas na wykopywanie cebul, bulw i kłączy. Pamiętajmy o tych letnich kwiatach, które nie są odporne na mróz. Dokładne terminy zależą od gatunku i pogody, np. z wykopywaniem mieczyków, eukomisów, galtonii, tygrysówek, krokosmii, czy frezjii - nie ma co zwlekać. Natomiast z daliami, kannami i begoniami bulwiastymi można poczekać do pierwszych przymrozków. Te coraz częściej zaczynają się dopiero w listopadzie, szczególnie w cieplejszych regionach Polski, więc warto sprawdzić prognozy pogody i ewentualnie poczekać do następnego miesiąca (w listopadzie ta faza wypadnie w dniach 1-7).

W tym tygodniu warto również posadzić rośliny cebulowe - zarówno wiosenne kwiaty, jak i np. czosnek jadalny.

To też ostatnie dni w tym sezonie na podzielenie i rozsadzenie bylin, takich ja hosty (funkie), czy rośliny skalne, które kwitną wiosną. Możemy też wykopać konwalie, posadzić je do doniczki i sprawić, że zakwitną w lutym-marcu. Tu piszemy, jak potraktować konwalie, żeby zakwitły jeszcze zimą.

Ta i kolejna faza są też bardzo korzystne dla zbiorów warzyw korzeniowych.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 1015 października

W tej fazie nic nie siejemy, ani nie sadzimy. Warto za to zająć się glebą i pielęgnacją roślin. Możemy użyźnić ziemię, ale pamiętajmy, że jesienią należy stosować nawozy bogate w fosfor i potas, a zawierające mało azotu (tzw. nawozy jesienne). Dobrze też sięgnąć po nawozy naturalne, takie jak kompost czy obornik (stosujemy je gdy temperatura wynosi co najmniej 10°C).

Jesienią warto też sprawdzić, jaki odczyn ma ziemia w naszym ogrodzie i w razie potrzeby – przeprowadzić:

To czy te zabiegi będą potrzebne zależy też od tego, jakie rośliny chcemy uprawiać, szczególnie jeśli mamy np. zasadową ziemię, a wiosną planujemy posadzić rośliny kwasolubne, np. azalie, rododendrony, czy magnolie.

W październiku można też wykonać niektóre opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom – tu znajdziecie szczegóły.

Jeśli chcemy przycinać krzewy (np. maliny, jeżyny), to również można to zrobić w tym tygodniu.

Nów Księżyca (kwadra liścia) 1622 października

Faza nowiu, generalnie sprzyja wszelkim pracom związanym z roślinami liściastymi. We październiku oznacza to m.in. wysiew roszponki i szpinaku (uwaga – wybieramy odmiany zimowe). Można też przesadzać sałatę głowiastą zimującą w gruncie oraz zbierać kapustę.

W tej i następnej fazie można również wysiać kwiaty, takie jak onętki (kosmosy), nagietki, czarnuszki. Można także zaryzykować siew lawendy, bo choć jest ona ciepłolubna, to jej nasiona potrzebują okresu przechłodzenia, żeby wykiełkować.

W tej i następnej fazie można jeszcze ostatecznie sadzić kwiaty cebulowe. Jest to wprawdzie dość późny termin i ryzykujemy, że nie zdążą się ukorzenić przed zimą i nie zakwitną wiosną. Z drugiej strony, właśnie w tym czasie można trafić na atrakcyjne wyprzedaże. Nie czekajmy więc do ostatniej chwili, ale jeśli zdarzy się okazja, wykorzystajmy ją.

Ta faza jest też polecana dla jesiennego koszenia trawników – pewnie ostatniego w tym sezonie, choć oczywiście wiele zależy od pogody, bo czasem jeszcze i w listopadzie trzeba kosić.

Podpowiadamy: Jakie drzewa i krzewy owocowe sadzić jesienią, a jakie wiosną

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 2330 października

W tym tygodniu warto skupić się na zbiorach owoców. Poza owocami z sadu i ogrodu, pamiętajmy, także dzikich, takich jak dzika róża, berberys, czy głóg. Kończymy też zbiory warzyw liściowych. To też bardzo korzystny czas na kiszenie kapusty, a także innych roślin – znakomite i zdrowe kiszonki można zrobić z prawie wszystkich warzyw. Pamiętajmy, że botanicznie dynie czy patisony to również owoce.

Ta faza jest również idealna dla sadzenia drzew i krzewów owocowych (można to też robić w poprzednim i kolejnym tygodniu). Jesienią można sadzić większość z nich – wyjątkiem są tylko gatunki mniej odporne na mróz, takie jak brzoskwinie, morele, grusze.

Poza drzewami i krzewami owocowymi, sadzimy także ozdobne liściaste (ale takie, które zrzucają na zimę liście). Pamiętajmy, że to tej właśnie grupy roślin należą także róże, a październik, poza wiosną, jest dobrym czasem, żeby je posadzić. Do tego możemy wykorzystać również poprzedni i następny tydzień.

Pełnia Księżyca 31 października - 7 listopada

Październik kończy się pełnią. Akurat ten dzień (jako pierwszy nowej fazy) nie jest korzystny dla żadnych prac.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także