Kalendarz księżycowy prac ogrodniczych na październik

0
Księżyc - październik
Październik w ogrodzie to czas ostatnich wytężonych prac.

Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie w październiku 2019 r., zgodnie z kalendarzem księżycowym.

W październiku w ogrodzie czekają przede wszystkim prace porządkowe, ale nie tylko. Trzeba też dokończyć zbiory owoców i warzyw, i porobić przetwory. Można jeszcze też posadzić większość wiosennych kwiatów cebulowych (do połowy miesiąca), a przede wszystkim – posadzić drzewa i krzewy owocowe, a także róże. Podpowiadamy, jak rozplanować prace zgodnie z fazami Księżyca (pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej kwadry nie jest korzystny dla prac w ogrodzie, ani przetwarzania roślin).

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w październiku

Nów Księżyca (28 września  4 października)

Faza nowiu, która zaczęła się jeszcze we wrześniu, generalnie sprzyja wszelkim pracom związanym z roślinami liściastymi. We październiku oznacza to m.in. wysiew roszponki i szpinaku (uwaga – wybieramy odmiany zimowe). Można też przesadzać sałatę głowiastą zimującą w gruncie oraz zbierać kapustę.

W tej i następnej fazie można również wysiać kwiaty, takie jak onętki (kosmosy), nagietki, czarnuszki. Można także zaryzykować siew lawendy, bo choć jest ona ciepłolubna, to jej nasiona potrzebują okresu przechłodzenia, żeby wykiełkować.

W tej i następnej fazie warto sadzić kwiaty cebulowe – wprawdzie teoretycznie najkorzystniejszy będzie czas tuż po pełni (13.10), ale sadząc cebule tak późno ryzykujemy, że nie zdążą się ukorzenić przed zimą i nie zakwitną wiosną.

Ta faza jest też polecana dla jesiennego koszenia trawników – pewnie ostatniego w tym sezonie, choć oczywiście wiele zależy od pogody, bo czasem jeszcze i w listopadzie trzeba kosić.

I kwadra Księżyca (512 października)

W tym tygodniu warto skupić się na zbiorach owoców. Poza owocami z sadu i ogrodu, pamiętajmy, także dzikich, takich jak dzika róża, berberys, czy głóg. Kończymy też zbiory warzyw liściowych. To też bardzo korzystny czas na kiszenie kapusty, a także innych roślin – znakomite i zdrowe kiszonki można zrobić z prawie wszystkich warzyw. Pamiętajmy, że botanicznie dynie czy patisony to również owoce.

Ta faza jest również idealna dla sadzenia drzew i krzewów owocowych (można to też robić w poprzednim i kolejnym tygodniu). Jesienią można sadzić większość z nich – wyjątkiem są tylko gatunki mniej odporne na mróz, takie jak brzoskwinie, morele, grusze.

Poza drzewami i krzewami owocowymi, sadzimy także ozdobne liściaste (ale takie, które zrzucają na zimę liście). Pamiętajmy, że to tej właśnie grupy roślin należą także róże, a październik, poza wiosną, jest dobrym czasem, żeby je posadzić.

Pełnia Księżyca (1320 października)

Tuż po pełni zaczyna się najlepszy czas na wykopywanie cebul, bulw i kłączy. Pamiętajmy o tych letnich kwiatach, które nie są odporne na mróz (mieczyki, dalie, kanny, begonie bulwiaste, eukomisy, galtonie, tygrysówki, krokosmie, frezje).

Jeśli nam zostały do posadzenia jakieś cebule, zróbmy to koniecznie w tym tygodniu.

To też ostatnie dni w tym sezonie na podzielenie i rozsadzenie bylin. Możemy też wykopać konwalie, posadzić je do doniczki i sprawić, że zakwitną w lutym-marcu. Tu piszemy, jak potraktować konwalie, żeby zakwitły jeszcze zimą.

Ta i kolejna faza są też bardzo korzystne dla zbiorów warzyw korzeniowych.

III kwadra Księżyca (2127 października)

W tej fazie nic nie siejemy, ani nie sadzimy. Warto za to zająć się glebą i pielęgnacją roślin. Możemy użyźnić ziemię, ale pamiętajmy, że jesienią należy stosować nawozy bogate w fosfor i potas, a zawierające mało azotu (tzw. nawozy jesienne). Dobrze też sięgnąć po nawozy naturalne, takie jak kompost czy obornik (stosujemy je gdy temperatura wynosi co najmniej 10°C).

Jesienią warto też sprawdzić, jaki odczyn ma ziemia w naszym ogrodzie i w razie potrzeby – przeprowadzić:

To czy te zabiegi będą potrzebne zależy też od tego, jakie rośliny chcemy uprawiać, szczególnie jeśli mamy np. zasadową ziemię, a wiosną planujemy posadzić rośliny kwasolubne, np. azalie, rododendrony, czy magnolie.

W październiku można też wykonać niektóre opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom – tu znajdziecie szczegóły.

Jeśli chcemy przycinać krzewy (np. maliny, winorośl, jeżyny), to również można to zrobić w tym tygodniu.

Nów Księżyca (28 października – 3 listopada)

Październik kończy się nowiem. Jeśli zostały nam jakieś rośliny do zebrania, to warto to zrobić w tym czasie. Można też jeszcze sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także