Jesienny oprysk drzew owocowych – co, kiedy i czym opryskiwać

0
Jesienny sad
Jesienny oprysk drzew owocowych pomaga zapobiegać rozwojowi groźnych chorób.

Jesień to czas przede wszystkim oprysków brzoskwiń przeciw kędzierzawości liści, ale warto też zadbać o inne drzewa owocowe.

Opryski drzew owocowych – nie tylko wiosną

Choroby i szkodniki roślin to utrapienie każdego miłośnika ogrodu. Groźne patogeny powodują rozwój wyniszczających chorób, a szkodniki osłabiają rośliny żerując na różnych ich częściach, czego skutkiem mogą być mniejsze plony, zdeformowane kwiaty, liście i pędy oraz zwiększona wrażliwość roślin na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Szkodniki i choroby wyrządzają szkody wśród wszystkich roślin, ale szczególnie dużo problemów przysparzają w sadzie.

Czy wiesz, że niektóre drzewa i krzewy chorują, jeśli rosną blisko siebie? Dowiedz się, jakich drzew i krzewów nie sadzić razem

Drzewa trudniej jest dokładnie opryskać preparatami ochronnymi, a po zabiegu trzeba przestrzegać niezbędnego okresu karencji, aby owoce miały czas na pozbycie się toksycznych substancji. Ochrona drzew i krzewów owocowych powinna być prowadzona systematycznie przez cały sezon, począwszy od przedwiośnia, aż do późnej jesieni. Najwięcej oprysków przeprowadza się na przedwiośniu i wiosną, ale także jesienią można zastosować kilka zabiegów, które pomogą skuteczniej chronić drzewa.

Oprysk brzoskwini przeciw kędzierzawości liści

Najważniejszym jesiennym zabiegiem ochronnym jest oprysk brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści. Ta niezwykle uciążliwa choroba grzybowa jest bardzo groźna, gdyż powoduje deformację liści, przebarwienia na liściach i owocach, spadek plonu oraz osłabienie całego drzewa. Choroba rozwija się w okresie wegetacyjnym, ale skutecznie można ją zwalczać jedynie w stanie bezlistnym.

Polecamy: Naturalne preparaty z roślin przeciwko chorobom grzybowym

Zabieg przeprowadza się po opadnięciu liści, na przełomie października i listopada, jednak tylko wtedy, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5°C. Podczas zabiegu należy bardzo dokładnie pokryć cieczą korę całego drzewa oraz drzew sąsiednich, gdyż patogeny na niej właśnie zimują. Do oprysku należy wybrać jeden z preparatów, polecanych do walki z kędzierzawością i ściśle stosować się zaleceń podanych na opakowaniu (np. Cobresal 50 WP, Cobresal Extra 350 SC, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC).


CC BY-SA

Oprysk wiśni i czereśni przed rakiem bakteryjnym

Okres bezlistny (koniec października – początek listopada), to także dobry moment na ochronę drzew pestkowych, głównie wiśni i czereśni, przed groźnym rakiem bakteryjnym. Choroba jest trudna do opanowania i może wyrządzać w sadzie duże szkody, dlatego jej zwalczanie jest niezwykle istotne. Pomimo iż ma ona podłoże bakteryjne, do walki wykorzystuje się te same preparaty, co w przypadku ochrony brzoskwiń przed kędzierzawością liści.

To Cię zainteresuje: Kiedy i jak bielić drzewa owocowe

Ochrona jabłoni przed parchem

Przełom października i listopada (krótko przed opadnięciem liści), to również odpowiednia pora na zastosowanie oprysku przeciwko parchowi jabłoni (choroba grzybowa). Podobnie jak poprzednie choroby, parch jest bardzo groźny dla drzewa i może powodować spore straty plonu.

Jego objawy w postaci brunatnych plam i nekroz, widoczne są przede wszystkim na liściach i owocach, dlatego owoce są nieduże, zdeformowane i w wielu miejscach pokryte spękaną, twardą skorupą. Po zbiorach nie nadają się też do przechowywania.

Opryski przeciwko parchowi wykonuje się głównie wiosną, ale można je przeprowadzić także jesienią, po zbiorach owoców (ale jeszcze przed opadnięciem liści), stosując w tym okresie mocznik w stężeniu 5%. Mocznikiem warto przy okazji opryskać również drzewa pestkowe, ograniczając w ten sposób rozwój drobnej plamistości drzew pestkowych (choroba grzybowa).

Jak wybierać preparaty do oprysków w ogrodzie

Do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami (zarówno w sadzie jak i w warzywniku oraz ogrodzie ozdobnym), najlepiej wybierać preparaty polecane do stosowania na małych obszarach (tzw. amatorskie). Zawierają one bezpieczniejsze stężenia substancji chemicznych niż preparaty profesjonalne, ale nadal pozostają tak samo skuteczne. W znalezieniu odpowiedniego preparatu, pomogą nam informacje znajdujące się na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dowiedz się: Co to są systemiczne środki ochrony roślin i jak ich używać

Decydując się na preparaty amatorskie, trzeba jednak pamiętać, że nadal są to toksyczne środki chemiczne, z którymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Poza chemicznymi środkami ochrony roślin, w ogrodzie warto też stosować profilaktykę, polegającą między innymi na dokładnym zgrabianiu opadniętych, porażonych chorobami liści, usuwaniu silnie zaatakowanych przez mszyce pędów, przekopywaniu gleby przed zimą i sadzeniu odmian odpornych na choroby (np. jabłoni odpornych na parcha).


Oceń artykuł
4,24 / 21 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także