Groszek pachnący – jak uprawiać to kwitnące pnącze w ogrodzie i na balkonie

0
Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)
Groszek pachnący można uprawiać i w doniczkach, i w gruncie.

Groszek pachnący nie jest trudny w uprawie, a pięknie kwitnie i pachnie. Podpowiadamy, jak go uprawiać na balkonie i w ogrodzie.

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) jest wyjątkowo wdzięczną rośliną: ma piękne, kolorowe kwiaty o wspaniałym zapachu, które mogą pojawiać się na nim przez całe lato i nie jest trudny w uprawie. Groszek pachnący bywa też inaczej nazywany groszkiem pnącym lub groszkiem ozdobnym.

 Zobacz zdjęcia

Groszek pachnący

Groszek pachnący warto posiać w ogrodzie i na balkonie. Jego kwiaty są nie tylko ładne, ale rzeczywiście pięknie pachną.

YvonneHuijbens - pixabay.com
Kolorowe groszki

Groszek nie jest trudny w uprawie, żeby żeby dobrze kwitł musi mieć słońce i wilgotną ziemię.

FotoRieth - pixabay.com
Kwiaty groszku

Trzeba też zadbać o to, żeby ziemia była żyzna i przepuszczalna, a także wapienna.

_Alicja_ - pixabay.com
Groszek pnący

Nie należy nawozić groszku nawozami azotowymi - jako roślina motylowa wiąże azot z powietrza (a nawet sam zasila nim glebę).

FotoRieth - pixabay.com
Kwiaty groszku pachnącego

Kwiaty groszku pachnącego mają specyficzną budowę. Mogą być jedno- lub wielokolorowe.

SJPrice - pixabay.com
Groszek ozdobny

Kwiaty groszku warto ścinać. Jeśli je pozostawimy, roślina szybciej zakończy kwitnienie.

MrsBrown - pixabay.com
Groszek (Lathyrus)

Niektóre liście groszku są przekształcone w wąsy czepne. Dzięki nim roślina pnie się po podporach.

Tingeling - pixabay.com
Biały groszek pachnący

Pomimo podobnej nazwy groszek pachnący należy do innego rodzaju roślin niż groszek zielony, a jego nasion nie należy jeść.

Dewdrop - pixabay.com

Groszek pachnący należy do roślin motylkowatych (bobowatych) i jego kwiaty mają charakterystyczny kształt. Górne płatki są przekształcone w tzw. żagielek, dwa boczne w skrzydełka, a dolne – w łódeczkę. Mają przeróżne kolory: białe, w odcieniach różu, fioletu, niemal granatowe i bordowe. Są także odmiany ozdobne o płatkach nakrapianych lub cieniowane (np. odmiany Senator, America). Niektóre mają żagielek w innym kolorze niż pozostałe płatki.

Część liści groszku jest przekształcona w wąsy czepne, pozostałe wyrastają parami na łodydze i mają eliptyczny kształt. Łodyga jest kanciasta, długa i wiotka. W zależności od odmiany i warunków uprawowych może osiągać do 1,5-2 metrów długości. Jednak są także odmiany karłowe – niskie groszki dorastają do ok. 40-50 cm.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać irysy syberyjskie

Groszek pachnący – uprawa i wymagania

Groszek pachnący wprawdzie nie jest trudny w uprawie, ale ma swoje wymagania. Przede wszystkim trzeba mu zapewnić słoneczne miejsce. Warto też, żeby było w miarę osłonięte od wiatru.

W uprawie groszku ważna jest ziemia. Musi być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Groszki lubią też ziemie wapienne (o odczynie 7-7,5). Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest bardziej kwaśna, miejsce pod uprawę groszku warto przygotować, można np. ziemię przemieszać z potłuczonymi skorupkami jajek, popiołem drzewnym, można też użyć długodziałających nawozów wapniowych.

Nie warto siać groszku w towarzystwie roślin, które potrzebują kwaśnej ziemi, takich jak hortensje, różaneczniki, azalie, pierisy, magnolie, bo na takim podłożu będą kiepsko rosły.

Podlewanie i nawożenie

Groszek warto regularnie podlewać – tak, żeby ziemia była wilgotna. Jeśli gleba będzie przesuszona, roślina wprawdzie może wyrosnąć, ale nie będzie dobrze kwitła.

Dla zapewnienie obfitego kwitnienia groszek warto zasilać nawozami do roślin kwitnących (uwaga: nie należy stosować nawozów azotowych). Bardzo dobrze sprawdza się także kompost oraz biohumus.

Poznajcie: Pelargonie angielskie i ich wymagania

Kiedy i jak siać groszek pachnący

Groszek pachnący jest jednorocznym pnączem, trzeba go więc siać co roku. Nasiona groszku można wysiewać wprost do gruntu – robi się to w kwietniu-maju, a nawet czerwcu. Dobrym pomysłem jest wysiew co 2-3 tygodnie, dzięki czemu będziemy mieć dłużej kwitnące rośliny (w takiej sytuacji wysiew można przeciągnąć nawet do czerwca).

Nasiona groszku umieszcza się po kilka w jednym dołku, w rozstawie 10-15 cm (odstępy mogą być mniejsze, ale potem trzeba przerwać zbyt gęste rośliny, wybierając najsilniejsze). Kiedy pnącza podrosną (na ok. 10-15 cm) warto uszczknąć ich czubek, żeby się rozkrzewiły.

Groszek można też wysiać na rozsady, dzięki czemu wcześniej zakwitnie. Przygotowuje się je w na początku marca. Z posadzeniem roślin trzeba czekać do połowy maja (należy je wcześniej zahartować).

Kiedy kwitnie groszek i co robić, żeby kwitł jak najdłużej

Groszek pachnący może kwitnąć przez kilkanaście tygodni. Termin kwitnienia zależy od tego, kiedy go posialiśmy. Ten z wczesnowiosennych rozsad zakwitnie już w czerwcu i będzie miał kwiaty do sierpnia. Wysiany w maju-czerwcu do gruntu zakwitnie później, ale będzie wytwarzał kwiaty jeszcze pod koniec października, a przy sprzyjającej pogodzie - nawet w listopadzie.

Jednak, żeby groszek kwitł naprawdę długo, musi mieć zapewnione warunki wspomniane powyżej. Jest jeszcze jedna rzecz, która zdecydowanie przedłuża kwitnienie. Należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, bo kiedy roślina zawiązuje strąki nasienne, przestaje kwitnąć. Ze ścinaniem kwiatów nie trzeba czekać aż przekwitną. Groszek znakomicie nadaje się na kwiat cięty. Nie jest wprawdzie zbyt trwały, ale również w wazonie będzie pięknie pachniał.

Groszek pachnący na balkon

Groszek pachnący możemy także uprawiać w doniczce, na balkonie. Również tutaj możemy go posiać wprost do doniczki wiosną lub zasadzić przygotowaną wcześniej sadzonkę. Ponieważ groszek lubi wapienną ziemię, warto go uprawiać w osobnej doniczce (większość roślin balkonowych preferuje lekko kwaśne podłoże i właśnie taka jest najczęściej spotykana „ziemia uniwersalna”). Do doniczki z groszkiem możemy dodać wspomnianych rozdrobionych skorupek jajek lub podlewać roślinę nawozem na ich bazie (stąd dowiesz się, jak to zrobić).

Na balkon lepiej wybierać odmiany karłowe, chyba że chcemy wykorzystać to pnącze do stworzenia „parawanu”.

Podpory dla groszku

Bez względu na to, czy uprawiamy groszek na balkonie czy w ogrodzie, musimy mu zapewnić podpory. Pędy nie są ciężkie, więc wystarczy lekka kratka. Groszek można też siać pod płotem, szczególnie z siatki, który będzie dostateczną podporą. Ze względu na zapach, warto nim też obsiewać altany i płotki przy miejscach wypoczynku.

Czy groszek pachnący jest jadalny?

Niech nas nie zmyli nazwa – nasion groszku pachnącego nie należy jeść. To zupełnie inny rodzaj roślin niż groszek zielony (warto zwrócić uwagę na łacińskie nazwy: groszek pachnący to Lathyrus, groch siewny, w tym zielony, to Pisum). Niestety w wielu językach nazwa groszków jest myląca.

Poznaj: 15 roślin, które są i jadalne, i ozdobne

Wprawdzie w przeszłości jadano również nasiona groszków z rodzaju Lathyrus, jednak ich spożycie powoduje poważną chorobę, zwaną latyryzmem (jest ona związana z uszkodzeniem układu nerwowego).

 

Oceń artykuł
3,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także