Pielęgnacja roślin - poradnik

Żylistek - uprawa

żylistekŻylistek jest to krzew, który pięknie kwitnie oryginalnymi kwiatami od maja do końca lipca. Jego kwiaty są nietypowego kształtu i mogą mieć barwę białą, różową lub czerwoną. Osiąga on wysokość do 3 metrów, więc pięknie będzie się prezentował jako żywopłot niski lub średnio wysoki. Jego niewątpliwymi zaletami są: duża odporność na mrozy oraz prosta, mało wymagająca pielęgnacja. Najlepiej będzie rósł w miejscu słonecznym, ale przyjmie się również w miejscu półcienistym. Preferuje podłoże gliniasto-piaszczyste, żyzne i przepuszczalne. Nie toleruje natomiast gleby zbyt suchej i zbyt wilgotnej. Żylistek najlepiej rozmnażać z sadzonek zdrewniałych i zielnych. W przypadku tych drugich najlepszym okresem jest przełom maja i czerwca, lecz nie później niż do końca pierwszej połowy czerwca.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także