Pielęgnacja roślin - poradnik

Zwodnica (Bilbergia) - pielęgnacja

BilbergiaBilbergia - po polsku zwodnica - jest jednym z przedstawicieli rodziny Bromeliaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej, dziko rośnie od Meksyku aż po Brazylię. Zaledwie jeden gatunek z 60 nadaje się do uprawy w doniczce. Jest to B. nutnas.

Bilbergia rośnie w postaci grupy niewielkich roślin dorastających do 60 cm wysokości. Formy uprawne mają szerokie, szarozielone liście. Roślina ta wytwarza kwiaty złożone z czerwonych przykwiatków i wystających z nich działek kielicha oraz żółtawozielonych lub niebieskich płatków korony. Ulokowane są one na końcach pędów Bilbergii. Zwodnica może kwitnąć od wczesnego lata aż do zimy i pora ta zależy od metody uprawy.

Pielęgnacja

Czynnikiem, który decyduje o sukcesie uprawy Bilbergii jest ustawienie jej w odpowiednim miejscu. Latem powinna stać w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie w pełnym słońcu. Nie lubi przeciągów, więc jeśli wystawiamy ją na zewnątrz, wybierzmy miejsce osłonięte. Zimą roślinę uprawiamy w pomieszczeniu o stałej temperaturze ok. 16?C z dobrym oświetleniem. Dobrze wiedzieć, że to zbyt niska temperatura (poniżej 12?C) może bardziej zaszkodzić roślinie niż zbyt wysoka. Oprócz podwyższonej temperatury, Bilbergia znosi także niedostateczną wilgotność powietrza, chociaż preferuje większą wilgotność.

Bilbergia nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o podłoże, dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej wzbogaconej torfem i piaskiem. Bilbergię najlepiej przesadzać między czerwcem a lipcem. Podczas przesadzania można rozmnożyć roślinę przez podział. Nowo posadzona Bilbergia powinna zakwitnąć po roku. Z podlewaniem i nawożeniem należy zaczekać aż roślina dobrze przyjmie się do nowego podłoża.

Roślinę tę należy podlewać obficie latem, natomiast zimą podlewanie ograniczamy, jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym uprawiamy Bilbergię, jest niższa od tej panującej latem. Od maja do października należy Bilbergię nawozić nawozem dla roślin ananasowatych.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także