Zakładanie ogrodu - poradnik

Zadaszenie z roślin ogrodowych

zdjęcie 1Odpowiednie umiejscowienie i ukształtowanie roślin ogrodowych jest w stanie stworzyć fantastyczne zadaszenie przydomowego tarasu. Najlepiej nadają się do tego wszelkiego rodzaju pnącza i winorośle. Wówczas trzeba jednak zadbać o to, aby długie i ciężkie pędy miały się, na czym oprzeć. Podporą dla roślin może być trejaż lub pergola ogrodowa. Drewniane lub wykonane z giętego żelaza konstrukcje dają roślinności możliwość rozkładania pędów i następnie tworzenia swoistego, zupełnie naturalnego zadaszenia. Z całą pewnością takie tarasy są najbardziej zachwycające, trzeba jednak liczyć się z tym, że daszek zacznie stawać się coraz bardziej przejrzysty wraz z nadejściem pory jesiennej.

Jak powinien być położony ogród zimowy?

ogród zimowyWażne jest jego usytuowanie względem stron świata. Wcześniejsze przemyślenie tej kwestii pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pozostałych pomieszczeń. Położenie ogrodu powinno być odpowiednie dla jego funkcji. Dla ogrodu zorientowanego w jednym kierunku najlepsza będzie dobrze nasłoneczniona strona południowa, dla wersji narożnikowych - strona południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Właściwe położenie ogrodu ułatwia prawidłowy rozwój roślin.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Zobacz także