Zakładanie ogrodu - poradnik

Z czego taras?

taras drewnianyDo utworzenia nawierzchni tarasu można stosować różnorodne materialny. Najpopularniejsze są tarasy wykonane z płytek gresowych, klinkieru lub mrozoodpornej terakoty. Do pokrycia tzw. tarasów ziemnych, czyli wykonanych bezpośrednio na podłożu nadają się doskonale kostki lub płytki z betonu oraz naturalny kamień. To właśnie te tarasy uchodzą za najbardziej długowieczne i sprawiające użytkownikom najmniej kłopotów. Elegancko na tarasie prezentuje się również naturalne drewno. Na tarasowe deski trzeba jednak wybierać gatunki o dużej stabilności oraz twardości. Gatunki miękkie muszą zostać poddane ciśnieniowemu impregnowaniu. Zamiast drewna można zdecydować się na panele tarasowe wykonane z tworzyw sztucznych. Materiał ten jest dość odporny na działanie mrozu i słońca, nie odkształca się i nie pęka.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także