Zakładanie ogrodu - poradnik

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Jaki podkład pod podjazd betonowy?

podjazd do garażuPodjazd betonowy jest trwały i solidny. Jednak jego wykonanie wymaga przeprowadzenia określonych robót ziemnych. Po wytyczeniu linii przebiegu podjazdu należy zrobić wykop o głębokości około 25 cm i usunąć z niego ziemię. Na dnie wykopu umieszcza się żwir lub tłuczeń, który trzeba zagęścić rzadką mieszanką betonową. Po ściągnięciu pierwszej warstwy podkładu wylewa się tzw. beton chudziak i dopiero na tak przygotowane podłoże stosuje beton o wyższych parametrach. Podczas prac trzeba pamiętać o wykonaniu odpływu dla wód opadowych, a w przypadku podjazdów ze spadkiem – o zachowaniu możliwie jak najmniejszego spadku oraz wyrównaniu powstających w tej sytuacji wypukłości terenu w obrębie podjazdu.

Zobacz także