Pielęgnacja roślin - poradnik

Winorośl - jak uprawiać?

winoroślWinorośla, to krzewy potocznie nazywane winogronami. Aby uprawiać winorośl, musimy przede wszystkim zapewnić jej odpowiednio nasłonecznione miejsce, najlepiej przy ścianie, murze lub pergoli.
Winorośl nie należy do roślin bardzo wymagających, rośnie niemal w każdej glebie. Najlepsze warunki to: gleby żyzne, głębokie i gliniaste, lekko wilgotne z możliwością nawadniania w okresie od maja do połowy sierpnia. Po posadzeniu pamiętajmy o regularnym podlewaniu i usuwaniu pojawiających się chwastów. Podlewając, uważajmy, by nie przelać jej zbyt mocno. Nie zapominajmy o nawożeniu roślin nawozem wieloskładnikowym, nie później niż do pierwszych dni sierpnia.
Jesienią po opadnięciu liści i zdrewnieniu pędów wykonajmy pierwsze, obowiązkowe cięcie.
Należy pamiętać, aby przed zimą okryć nadziemne części krzewu materiałami izolacyjnymi.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także