Zakładanie ogrodu - poradnik

Wielkość grilla i rola pokrywy

grill z pokrywąWielkość rusztu, jaki posiada konkretny grill powinna być czynnikiem decydującym przed dokonaniem zakupu. Od tego bowiem zależy ile smakołyków będziemy mogli przyrządzić jednocześnie. Jeśli lubimy biesiadowanie w większym gronie – grill powinien być zdecydowanie obszerniejszy lub posiadać przynajmniej dwa ruszty, które będzie można przybliżać lub oddalać od paleniska. Istotnym elementem wyposażenia grilla jest także pokrywa rusztu. Na otwartym ruszcie nie przyrządzimy mięsa wymagającego dłuższej obróbki termicznej. Pokrywa znacznie przyspiesza grillowanie i sprawia, że potrawy zachowują pełną soczystość i doskonały aromat. Warto zatem, aby zakupiony grill był w nią wyposażony.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także