Pielęgnacja roślin - poradnik

Uprawa cytrusów w warunkach domowych

Cytrusy pochodzą z Azji Wschodniej, skąd dotarły do Europy, aż po wybrzeża Morza Śródziemnego. Najczęściej uprawianym gatunkiem były pomarańcze Citrus sinensis i cytryny Citrus limon. Chętnie ozdabiano nimi ogrody, na zimę przenosząc je do pomieszczeń.

Trzymanie dzikich odmian cytrusów w domu może być uciążliwe ze względu na ich duże rozmiary. Dlatego warto spróbować z uprawą odmian mini, np. C. mitis "Calamondin" pochodzącą z Filipin czy C. aurantium myrtifoiia - tzw. chińskie karłowe drzewo pomarańczowe. Bardzo atrakcyjna jest także C. taitensis o chińskiej odmianie "Otaheite", ponieważ jej owoce dojrzewają na święta Bożego Narodzenia.

Cytrusów nie można rozmnażać z pestek, gdyż otrzymane w ten sposób rośliny tzw. dziczki będą rozrastały się w kolczaste i gęste krzewy. Cytrusy otrzymane z pestek są niezbyt ozdobne i prawie nigdy nie kwitną i nie owocują, co sprawia, że są jeszcze mniej atrakcyjne. Jeśli chcemy mieć w domu piękne cytrusy, należy kupić je odpowiednio przygotowane - będą zaszczepione na właściwej podkładce gwarantującej ładny wzrost. Cytrusy to rośliny rosnące powoli, ich owoce rozwijają się ponad rok, więc na drzewach często rosną razem kwiaty i owoce.

Pielęgnacja cytrusów

Latem cytrusy należy wystawić na zewnątrz i do połowy sierpnia obficie podlewać. Po jesiennych ochłodzeniach wstawiamy rośliny do pomieszczenia z temperaturą nie przekraczającą 6°C. Podłoże, w którym uprawiamy cytrusy powinno być stale wilgotne, również zimą. Twardość wody, jaką używamy do podlewania nie ma znaczenia. W okresie letnim należy rośliny nawozić co tydzień do końca sierpnia, potem całkiem przestać. Jeśli jest to konieczne, można podciąć cytrusy wczesną wiosną, nie jest to jednak zalecane ze względu na stratę dużej ilości paków kwiatowych. Młode siewki należy przesadzać co roku, a starsze rośliny co dwa, trzy lata. Pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura i wilgotne podłoże mogą spowodować opadnięcie liści.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także