Prace w ogrodzie - poradnik

Stare drzewa wokół domu

stare drzewa wokół domuRosłe, strzeliste drzewa w przydomowym ogrodzie to osłona przed nadmiernie palącymi promieniami słońca, a także ozdoba i atrakcja urozmaicająca otoczenie budynku. Ogrody tworzone przy udziale wysokich drzew prezentują się znakomicie i mimo niezbyt długiego czasu od ich założenia – wyglądają na bardzo dojrzałe. Drzewa, a zwłaszcza ich system korzeniowy uniemożliwia wprawdzie tworzenie ogrodów symetrycznych, uporządkowanych i zgodnych z założeniami konkretnego projektu, ale ogrody te są za to tajemnicze i bardzo ciekawe wizualnie. Przy odrobinie własnej inwencji każdy jest w stanie stworzyć niepowtarzalną powierzchnię zieloną wokoło domu. Nie zawsze trzeba do tego celu zatrudniać projektanta. Warto zastanowić się nad tym zanim ślepo zauroczeni jakimś projektem – zlecimy masowe wycięcie większości drzew rosnących od lat w miejscu, które zamierzamy teraz całkowicie zmieniać.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także