Prace w ogrodzie - poradnik

Sposoby przechowywania narzędzi ogrodowych

narzędzia ogrodoweOsoby, które nie posiadają oddzielnego pomieszczenia służącego przechowywaniu narzędzi również mogą przechowywać je bezpiecznie oraz w porządku i ładzie. Wystarczy odrobina inwencji twórczej, a prawdopodobnie okaże się, że nawet w przypadku niewielkiej ogrodowej altany – możliwe jest wygospodarowanie miejsca o takim przeznaczeniu. Dobrą metodą i niezajmującą wiele powierzchni użytkowej jest zawieszenie narzędzi na ścianie. W powyższym celu należy zakotwić w niej haki i wieszaki, na których będziemy wieszali swoje sprzęty. W sklepach ogrodniczych można nabyć gotowe wieszaki, na których wiesza się kilka większych narzędzi i dodatkowo, np. drobne akcesoria. Rynek handlowy oferuje również tzw. system jednego trzonka. System ten polega na tym, że za pomocą jednego trzonka możemy używać różnorodnych narzędzi, zmieniając jedynie same końcówki. Pozwala to oszczędzać miejsce i utrzymywać porządek w przechowywanych narzędziach. W każdym przypadku należy jednak pamiętać, że w miejscu przechowywania narzędzi nie może panować wilgoć.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także