Zakładanie ogrodu - poradnik

Poziomki w ogrodzie. Jak je uprawiać?

poziomkiCoraz bardziej popularne staje się sadzenie w ogrodzie poziomek ze względu na piękny zapach i smak owoców. Ich niewątpliwą zaletą jest też fakt, że owocują od czerwca do października praktycznie non stop. Poziomki w pierwszej fazie najlepiej jest zasiać do skrzynek na początku lutego. W tym celu przygotowujemy odpowiednie podłoże, które musi składać się z ziemi kompostowej zmieszanej z piaskiem. Następie do tak przygotowanych skrzynek wrzucamy nasiona i dość mocno podlewamy. Kiedy pojawią się pierwsze siewki zaczynamy ograniczać wodę, gdyż w zbyt mocno wilgotnym podłożu mogą zacząć rozwijać się grzyby. Z początkiem maja możemy zacząć przesadzać poziomki do ogrodu. Najlepszym miejscem dla nich będzie teren nasłoneczniony, wtedy ich owoce będą duże i słodkie. Warto nawieźć glebę kompostem lub nawozem organicznym, które pomogą w prawidłowym wzroście dostarczając odpowiednich składników pokarmowych.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także