Prace w ogrodzie - poradnik

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak zbudować schody zewnętrzne?

schody zewnętrzneNa wykonanie schodów zewnętrznych istnieje kilka różnych sposobów. Jednak najbardziej popularne i zarazem najprostsze jest wybudowanie schodów z betonu. Prace należy rozpocząć od wykonania fundamentu pod planowane schody oraz od starannego ich wytyczenia i rozmierzenia. Zaleca się, aby fundament znajdował się poniżej poziomu gruntu, ale często bywa on również wykonywany na mniejszej głębokości. Nie musi być bardzo solidny, ale powinien stanowić samodzielną i niepołączoną na sztywno z domem konstrukcję. Pod płytę schodową należy pierwotnie przygotować podłoże i dopiero wylać ją z betonu klasy B 20, wzmacniając jednocześnie zbrojeniem samą płytę, jak i każdy z poszczególnych stopni schodowych. Stopnie wylewa się do uprzednio przygotowanego deskowania, zwracając uwagę na jego stabilność i właściwe położenie. Warto pamiętać, że po wykonanych w powyższy sposób schodach można chodzić dopiero po kilku dniach od lich wylania. Całkowitą twardość uzyskają one natomiast po około 3 – 4 tygodniach.

Okładziny z drewna na schody zewnętrzne

schody drewnianeDrewno jest dobrym i trwałym surowcem, ale aby można było stosować je na zewnątrz wymaga odpowiedniego zabezpieczenia oraz późniejszej systematycznej konserwacji. Jako okładziny schodów zewnętrznych stosuje się deski z wybranych gatunków. Mogą to być deski modrzewiowe, dębowe, świerkowe lub sosnowe. Coraz częściej sięga się też jednak po drewno egzotyczne. Po zaimpregnowaniu drewna – deski należy układać na specjalnych legarach w taki sposób, aby nie przylegały bezpośrednio do stopni schodowych wykonanych z betonu i nie nasiąkały wodą od spodu. Po wykończeniu schodów – okładzinę należy ponownie zaimpregnować i pokryć jej powierzchnię olejem. Okresowa konserwacja drewna znajdującego się na schodach zewnętrznych powinna odbywać się co około 2 – 3 lata. Wówczas schody będą służyć długo i cieszyć użytkowników swoim nienaruszonym i naturalnie pięknym wyglądem.

Zobacz także