Zakładanie ogrodu - poradnik
Pnącza - jak sadzić?
Pnącza to rośliny ozdobne, zajmują mało miejsca, a dzięki dużej masie zieleni (kwiaty, pędy, wąsy)-dają szybki efekt dekoracyjny. Stwarzają osłony od wiatru, kurzu i słońca oraz oczyszczają powietrze. Mogą rosnąć przy altankach, między iglakami, czy bylinami, idealnie nadaje się do uprawy przy ogrodzeniach, ścianach, kamieniach i starych pniach. Nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę, ale nie lubią gleby bardzo suchej i ubogiej, najlepiej rosną na glebach próchnicznych. Gatunki ciepłolubne (aktinidie, glicenie i miliny) osłonięte od wiatru i słoneczne. Wiciokrzewy lepiej czują się na stanowiskach półcienistych, a bluszcz, hortensja pnąca i przywarka na stanowiskach półcienistych i cienistych.
Pnącza sadzimy przynajmniej 50 cm od podstawy drzew czy murów. Sadzimy je centymetr głębiej, niż rosły w zakupionej z rośliną doniczce. Wyjątek stanowią powojniki wielkokwiatowe z grupy Viticella i Texensis, które sadzimy 5 cm głębiej, do wypełnionego żyzną glebą dołu o wymiarach 50 x 50 x 50 cm. Pielęgnacja pnączy nie jest skomplikowana. Wystarczy podlewać je w miarę potrzeby, nawozić wiosną i chronić przed chorobami i szkodnikami.
pnącza, pnącza zimozielone, pnącza wieloletnie, pnącza kwitnące, zimozielone pnącza, pnącza zimozielone szybko rosnące, pnącza zimozielone kwitnące, pnącza zimozielone na balkon, pnącza na balkon, pnącza na balkony, pnącza na balkon południowy, pnącza na balkon szybkorosnące, wieloletnie pnącza, pnącza wieloletnie kwitnące, pnącza wieloletnie na balkon, pnącza wieloletnie zimozielone, kwitnące pnącza
Jak założyć sad?

Jakie wybrać ogrodzenie?
Na rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.
Zobacz także