Zakładanie ogrodu - poradnik

Pnącza - jak sadzić?

wiciokrzewPnącza to rośliny ozdobne, zajmują mało miejsca, a dzięki dużej masie zieleni (kwiaty, pędy, wąsy)-dają szybki efekt dekoracyjny.  Stwarzają osłony od wiatru, kurzu i słońca oraz oczyszczają powietrze. Mogą rosnąć przy altankach, między iglakami, czy bylinami, idealnie nadaje się do uprawy przy ogrodzeniach, ścianach, kamieniach i starych pniach. Nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę, ale nie lubią gleby bardzo suchej i ubogiej, najlepiej rosną na glebach próchnicznych. Gatunki ciepłolubne (aktinidie, glicenie i miliny) osłonięte od wiatru i słoneczne. Wiciokrzewy lepiej czują się na stanowiskach półcienistych, a bluszcz, hortensja pnąca i przywarka na stanowiskach półcienistych i cienistych.
Pnącza sadzimy przynajmniej 50 cm od podstawy drzew czy murów. Sadzimy je centymetr głębiej, niż rosły w zakupionej z rośliną doniczce. Wyjątek stanowią powojniki wielkokwiatowe z grupy Viticella i Texensis, które sadzimy 5 cm głębiej, do wypełnionego żyzną glebą dołu o wymiarach 50 x 50 x 50 cm. Pielęgnacja pnączy nie jest skomplikowana. Wystarczy podlewać je w miarę potrzeby, nawozić wiosną i chronić przed chorobami i szkodnikami.

Więcej informacji

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także