Szkodniki - poradnik

Pies w ogrodzie

pies w ogrodziePies jako najlepszy przyjaciel człowieka często traktowany jest na równi z domownikami. Niestety nie jest on przyjacielem dla naszego ogrodu, gdyż mocz psów powoduje robienie się żółtych plam na trawie, a w konsekwencji całkowite wypalenie trawnika. Jeśli już zauważymy, że nasz pupil załatwił się na trawie, natychmiast polejmy to miejsce wodą, aby rozcieńczyć jego mocz. Jeżeli jednak trawa będzie już w tym miejscu obumarła, musimy ją obficie podlać i ponownie obsiać.
Dość popularnym sposobem na ochronienie ogrodu przed psem jest zamontowanie niewidocznej linii pod napięciem, która uniemożliwi mu wejście na zagrodzony teren. Jest to jednak metoda dosyć drastyczna.  Innym sposobem na niewpuszczenie psa na teren samego ogrodu jest posadzenie na jego obrzeżach kolczastych roślin np. ostrokrzewu, róży, ogników czy berberysów.  Dzięki nim uzyskamy efekt, o który nam chodzi nie krzywdząc psa, a jednocześnie urozmaicimy nasz ogród dodatkowymi roślinami.

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Zobacz także