Pielęgnacja roślin - poradnik

Pielęgnacja trawnika z rolki

Trawnik z rolki
Po tygodniu od ułożenia trawnika należy go wywałkować lekkim wałem. Pierwsze koszenie przeprowadzamy po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia trawnika, gdy trawa osiągnie wysokość 5-7 cm. Dzięki temu zapewnimy lepsze rozkrzewianie i intensywniejszy wzrost trawy. W następnym okresie intensywnego wzrostu, czyli między majem a wrześniem zaleca się koszenie dwa razy w tygodniu. W pozostałych okresach należy utrzymywać wysokość trawy na poziomie ok. 5 cm. Aby zabezpieczyć trawnik przed chwastami i chorobami, dobrze jest zastosować nawóz, np. Azfoska, który używamy w proporcji 2 kg na 100 m2. Nawozimy na początku wiosny, a potem późnym latem i jesienią. Pierwsze nawożenie należy wykonać po 3 tygodniach od ułożenia trawnika, zaś ostatnie na miesiąc przed wejściem trawy w okres spoczynku. Trawnik należy podlewać raz w tygodniu, a w okresie suszy co 3 dni. Najlepiej robić to wcześnie rano lub po godzinie 18.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także