Pielęgnacja roślin - poradnik

Pielęgnacja hortensji

hortensjeHortensje to rośliny o pięknych kwiatach występujące w gatunkach krzewiastych, bukietowych, pnących i ogrodowych. Wymagają gleb żyznych, wilgotnych i próchniczych o odczynie lekko kwaśnym (pH w granicach 5-5,5). Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Zabieg pielęgnacyjny jakiemu należy poddawać hortensje ogrodowe to wycinanie uschniętych kwiatostanów, co pobudza roślinę do intensywnego kwitnienia. Cięcie należy przeprowadzić w marcu. Hortensje bukietową i krzewiastą należy przyciąć przy samej ziemi, gdyż w przeciwieństwie do ogrodowej kwitnącej na pędach zeszłorocznych zawiązują kwiaty na tegorocznych pędach. Także w marcu należy usunąć wszystkie chore i uschnięte pędy.

 

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także