Prace w ogrodzie - poradnik

Okładziny z drewna na schody zewnętrzne

schody drewnianeDrewno jest dobrym i trwałym surowcem, ale aby można było stosować je na zewnątrz wymaga odpowiedniego zabezpieczenia oraz późniejszej systematycznej konserwacji. Jako okładziny schodów zewnętrznych stosuje się deski z wybranych gatunków. Mogą to być deski modrzewiowe, dębowe, świerkowe lub sosnowe. Coraz częściej sięga się też jednak po drewno egzotyczne. Po zaimpregnowaniu drewna – deski należy układać na specjalnych legarach w taki sposób, aby nie przylegały bezpośrednio do stopni schodowych wykonanych z betonu i nie nasiąkały wodą od spodu. Po wykończeniu schodów – okładzinę należy ponownie zaimpregnować i pokryć jej powierzchnię olejem. Okresowa konserwacja drewna znajdującego się na schodach zewnętrznych powinna odbywać się co około 2 – 3 lata. Wówczas schody będą służyć długo i cieszyć użytkowników swoim nienaruszonym i naturalnie pięknym wyglądem.

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Zobacz także