Prace w ogrodzie - poradnik

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak urozmaicić ogrodzenie z siatki?

ogrodzenie z siatkiSiatka nie jest materiałem bardzo estetycznym i jak wiadomo – zastosowana na ogrodzenie domu prezentuje się bardzo przyziemnie. Ma jednak tą zaletę, że jest tania i nie zajmuje dużo miejsca. Stosują ją zatem osoby, których w danym momencie nie stać na inny rodzaj ogrodzenia, jak również właściciele mało przestronnych parceli. Jeśli już skazani jesteśmy na posiadanie wokół domu siatki – dobrze jest posadzić przy niej rośliny pnące. Winorośle, bluszcze, winobluszcze, powojniki, czy rdesty potrafią osiągnąć dość duży wzrost przy niewielkiej ilości miejsca potrzebnego dla swojego rozwoju. Istnieje zatem szansa, że mało estetyczna siatka ogrodzeniowa zostanie przez nie całkowicie przysłonięta. Uzyskamy w ten sposób większą prywatność oraz ochronę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi np. z ruchliwej ulicy.

Zobacz także