Oczka wodne - poradnik

Oczko wodne w ogrodzie

oczko wodneNie zdarzają się niestety praktycznie ogrody, w których mieści się jeziorko bądź rzeczka, dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie sobie oczka wodnego. Dobrze aby było ono usytuowane blisko werandy, tarasu czy altanki, natomiast z daleka od drzew. Zwróćmy uwagę na to, aby miejsce w którym ma być oczko wodne nie było zbytnio nasłonecznione, wystarczy aby promienie słoneczne padały tam tylko przez  kilka godzin dziennie. Należy usunąć z dołu pod oczko wszelkie ostre kamienie, korzenie, wyrównać boki dołu oraz zatrzeć piaskiem zbocza. Aby oczko wyglądało jak najbardziej naturalnie należy unikać prostych krawędzi i ściętych brzegów. Następnym krokiem jest wybranie kształtu zbiornika. Im głębszy on będzie tym większa stabilność temperatury wody, a co za tym idzie mniejsze jej odparowywanie podczas upałów oraz nierozrastanie się glonów. Optymalna głębokość zbiornika to 40cm. W przypadku jednak kiedy chcemy mieć w nim rybki zbiornik powinien mieć minimum metr głębokości. Ważną rzeczą jest też  zrobienie przynajmniej 3 pięter roślinności o różnych wymaganiach. Oczko wyściełamy specjalnym materiałem, gdyż użycie przypadkowego tworzywa może okazać się toksyczne dla roślin i ryb. Wygospodarowanie dodatkowego miejsca na rośliny nadbrzeżne umożliwi nam stworzenie wrażenia malowniczego, mini stawu w naszym ogrodzie.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także