Oczka wodne - poradnik

Na jakich brzegach budować pomost?

pomost drewnianyPomost nad taflą wody to prawdziwy rarytas w czasie letniego wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu ma on szansę służyć nam odpowiednio długo. Jeziora posiadają bowiem takie brzegi, że wiatr wieje na nich częściej. Są to tzw. brzegi nawiewne. Na takich brzegach z reguły nie buduje się pomostów. Co prawda inwestycja ta nie jest zbyt kosztowna, ale też nie warta wkładu własnej pracy. Kra, która zacznie odpływać po zimie jest w stanie doszczętnie zniszczyć naszą budowlę. Zatem, pomosty warto stawiać na brzegach zawiewnych. W takich miejscach – mają one szanse przetrwać znacznie dłużej niż tylko jeden sezon. Jednak tylko pod warunkiem, że nie zostaną zniszczone przez okolicznych wandali.

Pomost, a podest – różnice

pomost drewnianyMimo, iż w nazewnictwie określenia te są do siebie bardzo podobne w brzmieniu – podest, od pomostu dzieli dość sporo różnic. Pomosty budujemy bowiem na otwartych wodach jezior lub rzek. Przeważnie na terenach, na których nie zamieszkujemy na stałe, choć stosunkowo często lubimy je odwiedzać. Podesty – powstają w przydomowych ogrodach – bardzo często tuż za progiem, przez który wychodzimy na taras, aby zjeść śniadania. Te dwie konstrukcje budowlane odróżnia od siebie przede wszystkim – sposób ich posadowienia na gruncie. W przypadku pomostu – solidne pale trzeba  wbić w podłoże, forsując lustro wody, która znajduje się w akwenie. Jeżeli chodzi o pomost -wystarczy zakup odpowiednich palików osadzonych w fundamentowym podłożu i wstawienie ich np.. do ogrodowego oczka wodnego lub stawu. Samo wykończenie obydwu konstrukcji jest podobne – na pokład trzeba położyć deski. Wytrawni ogrodnicy kładą  szlachetne gatunki drzew egzotycznych, które z upływem czasu same pokrywają się szlachetna patyną, zaś kajakarze i wędkarze używają do powyższego celu pospolitej akacji.

Jak dbać o oczko w ogrodzie?

oczko wodnePosiadanie zbiornika wodnego, który jest w równowadze biologicznej znacznie ułatwia nam jego pielęgnację. Zbiornik, w którym żyją rośliny i ryby wymaga jedynie minimalnej ingerencji człowieka.

Rośliny

Dzięki ich obecności w zbiorniku nie będzie zagrożenia zakwitu lub zbyt dużego rozrostu glonów. Rośliny zapobiegają rozwojowi glonów zużywając substancje organiczne, które inaczej zostały by przez nie wykorzystane. Ważne, aby pamiętać, że roślin wodnych nie można sadzić w zwykłej ziemi ogrodowej, gdyż uwalnia ona do wody duże ilości łatwo rozpuszczalnych składników mineralnych. Aby zahamować wzrost glonów, potrzebne jest podłoże, które stopniowo uwalnia substancje odżywcze. Istotne jest także ograniczenie dostępu światła do wody, gdyż jest ono potrzebne do rozwoju glonów. Dobrym rozwiązaniem, aby zacienić sadzawkę, jest posadzenie roślin pływających np. grzybieni białych, czyli tzw. lilii wodnych.

Ryby

Żywiąc się owadami i ich larwami przyczyniają się do ochrony roślin wodnych, na których te organizmy żerują. Oprócz tego odchody ryb użyźniają wodę. Wybierając ryby do sadzawki, należy zwrócić uwagę na ich kondycje fizyczną, aby nie przenieść do zbiornika żadnych chorób. Ciała ani łuski ryb nie powinny być uszkodzone, obecność czarnych lub białych plam może wskazywać na zakażenie grzybami pasożytniczymi. Zdrowe ryby powinny pływać prosto, nie być zbyt tłuste, ani osowiałe. Jeśli zachowanie którejś z ryb w sadzawce odbiega od reszty, należy ją wyjąć do wiaderka z wodą i ostrożnie obejrzeć. Przyczyną nietypowego zachowania może być zakażenie grzybem, objawiające się białymi kłaczkami na ciele. Środki chroniące ryby przed chorobami są szeroko dostępne w sklepach zoologicznych.

Latem ryby w sadzawce nie powinny być dokarmiane, świetnie radzą sobie zjadając naturalny pokarm, a ten sztuczny może tylko zaszkodzić gnijąc na powierzchni wody.

 

Zdrowa sadzawka

Aby ustaliła się równowaga biologiczna zbiornika, powinien mieć on wymiary co najmniej 1,8 x 2,5 m. Mniejsze zbiorniki wymagają częstszej ingerencji, a ich pielęgnacja jest trudniejsza.

Aby uzyskać przejrzystą wodę w sadzawce, należy obliczyć powierzchnię oczka z wyłączeniem półek brzegowych i zastosować się do poniższych wskazówek:

  • rośliny zanurzone - na 1 m? należy posadzić ok. 10 kęp roślin podwodnych. Można je równomiernie rozmieścić na dnie sadzawki, ale łatwiejszym rozwiązaniem jest pogrupowanie ich i włożenie do wody w specjalnych pojemnikach,
  • rośliny pływające - ich liście powinny pokrywać co najmniej 1/3 powierzchni stawu, aby nie dopuścić do rozwoju glonów,
  • ryby - aby nie zrobić zbyt dużego tłoku w zbiorniku, suma długości wszystkich ryb w stawie nie powinna przekraczać 45 cm na 1 m?.

 

Kalendarz pielęgnacyjny oczka wodnego

  • Wiosna. Sadzimy rośliny w nowych zbiornikach i uzupełniamy braki w tych już istniejących. Wyjmujemy stare i przerośnięte okazy i dzielimy na kilka mniejszych grup. Montujemy pompkę zanurzeniową w miejsce grzałki.
  • Lato. Ogławiamy i przycinamy rośliny, które tego wymagają. Jeśli pojawią się choroby lub szkodniki, należy natychmiast je likwidować. Uzupełniamy poziom wody podczas upałów. Usuwamy nitkowate glony nawijając je na tyczkę.
  • Jesień. Porządkujemy rośliny przed zimą, wyjmujemy pompę zanurzeniową i wkładamy na jej miejsce grzałkę. Podajemy rybom karmę bogatą w białko, aby mogły zebrać zapasy na zimę. W zimie ryb nie karminy. Przykrywamy zbiornik siatką o drobnych oczkach, aby zabezpieczyć go przed opadającymi liśćmi.
  • Zima. Opryskujemy rośliny, aby zlikwidować zimujące na nich myszce. Gdy staw zamarznie, dobrze jest zrobić w nim dziurę, aby mogły przez nią uchodzić trujące gazy powstałe na dnie sadzawki.

Zobacz także