Prace w ogrodzie - poradnik

Na co zwracać uwagę kupując płytki na taras?

płyty tarasowePołożenie na tarasie tej samej terakoty, którą zastosowaliśmy w domu nie jest dobrym pomysłem. Płytki takie prawdopodobnie wkrótce popękają lub odejdą od podłoża. Materiał, który nadaje się do wyłożenia tarasu powinien być mrozoodporny, jak najmniej nasiąkliwy i bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz odporny na wpływ czynników atmosferycznych. Do powyższego celu nadają się płytki wykonane z gresu porcelanowego, gresu technicznego i klinkieru. Przed ich zakupem trzeba jednak zwrócić uwagę, czy zostały oznakowane znakiem śnieżynki lub, czy opisano je, jako materiał mrozoodporny. W przypadkach, kiedy tarasy są użytkowane przez osoby starsze lub małe dzieci – warto też zwrócić uwagę na antypoślizgowość wybieranego materiału. Najwyższy parametr antypoślizgowości mają materiały kwalifikowane do grupy 13. Z takich materiałów można także spokojnie wykonywać schody zewnętrzne.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także