Szkodniki - poradnik

Mrówki w ogrodzie. Jakie są zalety i wady?

mrówki w ogrodzieMrówki są to zwierzęta, które możemy spotkać w każdym ogrodzie. Niestety często mogą być przyczyną wielu szkód na naszej działce, mimo iż wydaje się, że są praktycznie niezauważalne. Mrówki mogą założyć swoje gniazda praktycznie wszędzie, w doniczkach, na balkonach, w  spróchniałym drzewie, czy też w ścianach altanki bądź domu. Na pewno zaletą posiadania mrówek w ogrodzie jest fakt, że użyźniają one glebę, poprawiają jej strukturę oraz dostarczają składników mineralnych takich jak azot, węgiel czy fosfor. Dodatkowo te małe zwierzątka często zjadają drobne bezkręgowce, z których wiele jest szkodnikami dla naszych roślin. Niestety są też negatywne skutki występowania mrówek w ogrodzie. A mianowicie zwierzątka te bardzo lubią spadź mszyc, dlatego często chronią je przed innymi zwierzętami, deszczem czy też wiatrem. W efekcie te szkodniki mocno zaczynają się u nas rozmnażać niszcząc rośliny. Dodatkowo mrówki obgryzają soczyste, młode pędy roślin, wgryzają się w pąki aby dostać się do nektaru niszcząc kwiaty oraz odkrywają korzenie roślin.

Jak chronić się przed komarami?

ugryzienie komaraZ nadejściem wiosny poza rozkwitającymi kwiatami do życia budzą się również najróżniejsze owady, między innymi komary. Te małe, brzęczące owady niestety przysparzają nam wielu kłopotów. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z komarami. Warto wiedzieć, że owady te nie przepadają za zapachem cynamonu, goździka, wanilii, cytryny, pomarańczy, lawendy, eukaliptusa czy mięty, więc warto wykorzystać te zapachy do walki z nimi. Na rynku są dostępne różne preparaty chemiczne, moskitiery, siatki na okna, kadzidełka, świece, olejki eteryczne itp. właśnie o zapachach, których komary nie lubią. Oczywiście warto również zwłaszcza wychodząc na dwór zadbać o odpowiednie ubranie, które osłoni nasze ciało przed ukąszeniami.

Jak chronić się przed kleszczami?

kleszczAby skutecznie ochronić się przed kleszczami dobrze trochę o nich wiedzieć. Są to zwierzęta, które są aktywne w miesiącach ciepłych, od wiosny aż do jesieni. Możemy je spotkać przede wszystkim na łąkach, polanach, konarach, a także lasach liściastych. Spadają na zwierzę lub człowieka w momencie, kiedy poruszy on roślinę, na której akurat się znajdują. Dlatego warto przed wybraniem się np. do lasu odpowiednio się zabezpieczyć, zakładając na siebie odzież tak, aby zakryć jak największą powierzchnię ciała, a po powrocie rozebrać się i dobrze obejrzeć. Na rynku dostępne są też różnego rodzaju spraye, które odstraszają kleszcze, dając nam dodatkową ochronę. W przypadku zwierząt np. psa warto kupić obrożę bądź krople, chroniące go przed kleszczami.

Zobacz także