Pielęgnacja roślin - poradnik

Mącznik szklarniowy - jak go zwalczyć?

mącznikMączliki to niewielkie owady z rodziny pluskwiaków. Dorosłe osobniki mają jedną parę skrzydeł, a ich długość niewiele przekracza 1 mm. Ich ciała są barwy zielonkawej, ale biały puch woskowy, którym są pokryte, sprawia, że stają się śnieżnobiałe. Samica składa jaja na spodniej stronie liści, a ich rozwój trwa ok. 3 tygodni. Dorosłe owady żywią się sokiem roślinnym wkłuwając się do tkanki przewodzącej liści. Podczas żerowania owady wydalają lepką substancję tzw. rosę miodową, która zostaje na powierzchni pędów i liści. Stanowi ona doskonałe podłoże do rozwoju grzybów sadzakowych, których obecność potwierdza lepka, czarna substancja pokrywająca roślinę.

Żerowanie mączlika powoduje zahamowanie fotosyntezy, obniżenie asymilacji dwutlenku węgla i zmniejszenie intensywności oddychania, co prowadzi do obumierania rośliny. Objawami obecności tych szkodników na roślinach są żółtawe odbarwienia pojawiające się na liściach, które z czasem prowadzą do ich zasychania i opadania. Mączliki są owadami występującymi powszechnie, szczególnie w warunkach szklarniowych i mogą przyczynić się do znacznego obniżenia plonu.

Wykrywanie i zwalczanie

Dorosłe owady można znaleźć na najmłodszych liściach wierzchołkowych po ich spodniej stronie. Szkodniki te zasiedlają rośliny od wiosny do jesieni. Na wiosnę najczęściej żerują na roślinach w najcieplejszych częściach szklarni, natomiast w okresie jesiennym należy szukać ich w pobliżu wietrzników i drzwi. Próg zagrożenia przyjęty jest na 2 osobniki na 1 cm? liścia.

Aby wykryć obecność szkodnika w szklarni, należy wywiesić żółte tablice pokryte klejem, do których owady będą się przylepiać. Najlepiej zrobić to od razu po wysadzeniu rozsady. Tablice należy umieścić w obrębie wierzchołka rośliny i podnosić je w miarę jej wzrostu. Jeśli monitorowanie obecności szkodnika ma być efektywne, należy umieścić ok. 3-4 tablic w jednej sekcji szklarni.

Jeśli już będziemy pewni co do obecności szkodnika na roślinach, należy zacząć jego zwalczanie. W tym celu można zastosować biopreparaty zawierające grzyby, będące naturalnym wrogiem mączlika. Nanosi się je na rośliny w postaci oprysku. Można także stosować środki chemiczne, których wybór na rynku jest bardzo duży i nie są szkodliwe dla człowieka.

Jeśli mączlik pojawi się w warunkach domowych, można zastosować podobne metody zwalczania jak te w szklarni. Skuteczne jest zarówno wstawienie w doniczkę tablicy lepowej, jak i stosowanie oprysku preparatami chemicznym z tym, że na mniejszą skalę.

 

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także