Szkodniki - poradnik

Mączlik szklarniowy

mącznikWygląd

Mączliki to niewielkie owady z rodziny pluskwiaków. Dorosłe osobniki mają jedną parę skrzydeł a ich długość niewiele przekracza 1mm. Ich ciała są barwy zielonkawej ale biały puch woskowy, którym są pokryte sprawia, że stają się śnieżnobiałe. Samica składa jaja na spodniej stronie liści, a ich rozwój trwa ok. 3 tygodni. Dorosłe owady żywią się sokiem roślinnym wkłuwając się do tkanki przewodzącej liści. Podczas żerowania owady wydalają lepką substancję, tzw. rosę miodową, która zostaje na powierzchni pędów i liści. Stanowi ona doskonałe podłoże do rozwoju grzybów sadzakowych, których obecność potwierdza lepka, czarna substancja pokrywająca roślinę.

Działalność

Żerowanie mączlika powoduje zahamowanie fotosyntezy, obniżenie asymilacji dwutlenku węgla
i zmniejszenie intensywności oddychania, co prowadzi do obumierania rośliny.
Objawami obecności tych szkodników na roślinach są żółtawe odbarwienia pojawiające się na liściach, które z czasem prowadzą do ich zasychania i opadania.
Mączliki są owadami występującymi powszechnie, szczególnie w warunkach szklarniowych i mogą przyczynić się do znacznego obniżenia plonu.

Wykrywanie i zwalczanie

Dorosłe owady można znaleźć na najmłodszych liściach wierzchołkowych po ich spodniej stronie. Szkodniki te zasiedlają rośliny od wiosny do jesieni. Na wiosnę najczęściej żerują na roślinach w najcieplejszych częściach szklarni, natomiast w okresie jesiennym należy szukać ich w pobliżu wietrzników i drzwi. Próg zagrożenia przyjęty jest na 2 osobniki na 1cm2 liścia.
Aby wykryć obecność szkodnika w szklarni, należy wywiesić żółte tablice pokryte klejem, do których owady będą się przylepiać. Najlepiej zrobić to od razu po wysadzeniu rozsady. Tablice należy umieścić w obrębie wierzchołka rośliny i podnosić je w miarę jej wzrostu. Jeśli monitorowanie obecności szkodnika ma być efektywne, należy umieścić ok. 3-4 tablic w jednej sekcji szklarni.
Jeśli już będziemy pewni co do obecności szkodnika na roślinach, należy zacząć jego zwalczanie. W tym celu można zastosować biopreparaty zawierające grzyby będące naturalnym wrogiem mączlika. Nanosi się je na rośliny w postaci oprysku. Można także stosować środki chemiczne, których wybór na rynku jest bardzo duży i nie są szkodliwe dla człowieka.
Jeśli mączlik pojawi się w warunkach domowych, można zastosować podobne metody zwalczania jak te w szklarni. Skuteczne jest zarówno wstawienie w doniczkę tablicy lepowej, jak i stosowanie oprysku preparatami chemicznymi, z tym że na mniejszą skalę.

Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin to silnie trujące substancje, które rozpryskujemy na roślinach w celu ochrony przed szkodnikami i chorobami. Aby zabezpieczyć się przed ich toksycznym działaniem, należy odpowiednio się ubrać. Ochronne ubranie powinno składać się z bluzy z długim rękawem, długich spodni, a najlepiej kombinezonu. Nie należy zapominać o rękawicach, kaloszach i kapeluszu. Przy bardzo toksycznych preparatach wskazane jest użycie maski z filtrem. Ważne, aby szczególnie chronić głowę, zranioną skórę i rumieniec po opalaniu, gdyż te obszary mają największą zdolność pochłaniania toksyn. Należy pamiętać także, aby przeprowadzać oprysk podczas bezwietrznej i chłodnej pogody, a podczas wykonywania zabiegu nie jeść ani nie pić. Dobrze jest także dokładnie umyć całe ciało po zakończeniu oprysku.

Jakie są sposoby na zwalczanie powoju?

Pomocny w zwalczaniu powoju jest Roundup, który zwalcza także wiele innych chwastów.

powój

Zobacz także