Zakładanie ogrodu - poradnik

Kto jest właścicielem gruntu w ROD?

ogródek działkowyW błędzie jest ten, kto uważa, iż posiadając działkę w Rodzinnych ogródkach działkowych – jest także właścicielem gruntu, który użytkuje. Pełnoprawnym właścicielem takich gruntów jest na ogół Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, tj. gmina, powiat lub województwo, albo częściej – Polski Związek Działkowców. Grunt, który oddawany jest w użytkowanie poszczególnym działkowiczom jest im jedynie udostępniany na zasadzie dzierżawy. Własność PZD stanowią także budynki i instalacje będące częścią wspólną ogródków. Jest tak, nawet wówczas, kiedy PZD nie jest właścicielem gruntu, na których one stoją. Prywatną własnością działkowicza są jedynie obiekty budowlane i urządzenia w obrębie działki, które zakupił lub wzniósł z własnych pieniędzy. Własność działkowicza stanowią również nasadzenia roślinne i plony, jakie oddadzą.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także