Pielęgnacja roślin - poradnik

Konwalia w doniczce

konwaliaMało kto wie, że konwalia może cieszyć nasze oko, występując w doniczce tak, jak reszta roślin domowych. Aby urzekła nas ona swym niesamowitym zapachem o tak nietypowej porze roku, jak przełom lutego i marca – prace należy rozpocząć już jesienią. Wykopane z ogrodu konwalie sadzimy do doniczki i wkopujemy w ziemię. Na mrozy przykrywamy suchymi liśćmi. Kiedy nastanie pierwsza odwilż – roślinę wykopujemy i przenosimy do pomieszczenia o temperaturze minimum 20 stopni Celsjusza. Pierwotnie, domową konwalię hodujemy w ciemności. W powyższym celu wystarczy nakryć doniczkę np. tekturą.  Cały czas intensywnie podlewamy i zraszamy. Kiedy konwalia osiągnie wysokość około 10 cm – odkrywamy ją i ustawiamy w bardzo jasnym miejscu. Po upływie około tygodnia, powinna zaskoczyć nas białymi, pachnącymi dzwoneczkami.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także