Prace w ogrodzie - poradnik

Kiedy warto posiadać mechaniczną odśnieżarkę?

Mechaniczna odśnieżarka do śniegu
Mechaniczne urządzenia do odśnieżania są wygodne i coraz bardziej przystępne cenowo.
Mechaniczne urządzenia do odgarniania śniegu są zdecydowanie droższe od tradycyjnych. To też powoduje, że zakup należy przemyśleć. Jeśli powierzchnia wokół naszego domu nie jest duża – odśnieżarka mechaniczna jest zupełnie zbędnym wydatkiem. Jednak w sytuacjach, kiedy musimy odśnieżać, np. długą drogę dojazdową do domu – prawdopodobnie sprawdzi się rewelacyjnie. Decyzja o kupnie sprzętu zawsze powinna być uwarunkowana wielkością terenu, z którego jesteśmy zmuszeni pozbywać się śniegu. Ceny mechanicznych odśnieżarek do użytku przydomowego są bardzo rożne. Niezbyt skomplikowane, a skuteczne urządzenie można nabyć już za kilkaset złotych. Warto zauważyć, że sprzęt ułatwia także życie osobom mniej sprawnym ruchowo, słabszym fizycznie, czy schorowanym.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak zbudować schody zewnętrzne?

schody zewnętrzneNa wykonanie schodów zewnętrznych istnieje kilka różnych sposobów. Jednak najbardziej popularne i zarazem najprostsze jest wybudowanie schodów z betonu. Prace należy rozpocząć od wykonania fundamentu pod planowane schody oraz od starannego ich wytyczenia i rozmierzenia. Zaleca się, aby fundament znajdował się poniżej poziomu gruntu, ale często bywa on również wykonywany na mniejszej głębokości. Nie musi być bardzo solidny, ale powinien stanowić samodzielną i niepołączoną na sztywno z domem konstrukcję. Pod płytę schodową należy pierwotnie przygotować podłoże i dopiero wylać ją z betonu klasy B 20, wzmacniając jednocześnie zbrojeniem samą płytę, jak i każdy z poszczególnych stopni schodowych. Stopnie wylewa się do uprzednio przygotowanego deskowania, zwracając uwagę na jego stabilność i właściwe położenie. Warto pamiętać, że po wykonanych w powyższy sposób schodach można chodzić dopiero po kilku dniach od lich wylania. Całkowitą twardość uzyskają one natomiast po około 3 – 4 tygodniach.

Zobacz także