Pielęgnacja roślin - poradnik

Kiedy i jak wysiewać rośliny dwuletnie?

bratkiRośliny dwuletnie to takie, które mają cykl uprawy trwający dwa lata. Po pierwszym roku wytwarzają siewki i liście zaś w drugim kwitną i owocują. Rośliny dwuletnie należy zacząć wysiewać od maja. Gatunki, które można wysiewać najwcześniej to goździki brodate, lak pachnący oraz stokrotka pospolita. Trochę później (od czerwca) zaczynamy wysiew prawoślazu różowego, dziewanny pospolitej, niezapominajki i dzwonka ogrodowego. Do końca sierpnia należy zakończyć wysiew, by przed zimą siewki zdążyły dobrze się ukorzenić.
Bratki wysiewamy na początku lipca, jeśli chcemy aby zakwitły jesienią tego samego roku (kwitnienie jesienne), natomiast wysiewając je na początku sierpnia, otrzymamy kwiaty wiosną następnego roku. Aby nasiona dobrze się czuły, należy wysiewać je w kuwetach wypełnionych dobrym podłożem lub na rozsadniku. Należy pamiętać o przerywaniu zbyt gęstych wschodów.

Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe?

Dalie
Rośliny cebulowe wrażliwe na zimno i kwitnące latem czyli mieczyki, dalie i begonie należy sadzić od kwietnia do maja. Szafran, zimowit jesienny, merenderę oraz inne rośliny cebulowe kwitnące późną jesienią sadzimy od sierpnia do września. Te gatunki, które kwitną na wiosnę należy sadzić od sierpnia do października. Podłoże, do którego będziemy sadzić cebule powinno mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy i być piaszczysto-gliniaste, a także bogate w próchnicę. Oczywiście należy zwrócić uwagę na szczególne wymagania niektórych gatunków względem podłoża, np. tulipany sadzimy w glebie żyznej o odczynie obojętnym natomiast lilie wymagają podłoża próchniczego, wilgotnego o odczynie lekko kwaśnym. Pamiętajmy, aby sadzić cebule do gleby piętką do dołu a pąkiem go góry. Umieszczamy je nieregularnie w wykopanych dołkach, aby uzyskać naturalny wygląd rabaty.

Jak uprawiać krokusy?

krokusyKrokusy to rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Preferują stanowiska słoneczne, gleby wilgotne, próchnicze i łatwo nagrzewające się. Krokusy są odporne na wiatr dzięki swoim niewielkim rozmiarom, więc możemy sadzić je w miejscach odsłoniętych, a także na trawnikach. Krokusy sadzimy w kępach od kilku do kilkunastu roślin. Cebule umieszczamy w  dołkach o głębokości ok. 10 cm, a następnie przykrywamy cienką warstwą ściółki, co przyspiesza ich kwitnienie na wiosnę. Krokusy sadzimy od września do października. Po przekwitnięciu kwiatów zostawiamy cebule w ziemi do czerwca. Następnie wyjmujemy cebule tak, by ich nie uszkodzić, oczyszczamy je z ziemi i rozkładamy na tacce, aby wyschły. Przechowujemy je w papierowej torebce w temperaturze ok. 20°C. Aby zapobiec chorobom grzybiczym, warto nanieść pędzelkiem na cebule środek grzybobójczy.

Zobacz także