Pielęgnacja roślin - poradnik

Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe?

Dalie
Rośliny cebulowe wrażliwe na zimno i kwitnące latem czyli mieczyki, dalie i begonie należy sadzić od kwietnia do maja. Szafran, zimowit jesienny, merenderę oraz inne rośliny cebulowe kwitnące późną jesienią sadzimy od sierpnia do września. Te gatunki, które kwitną na wiosnę należy sadzić od sierpnia do października. Podłoże, do którego będziemy sadzić cebule powinno mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy i być piaszczysto-gliniaste, a także bogate w próchnicę. Oczywiście należy zwrócić uwagę na szczególne wymagania niektórych gatunków względem podłoża, np. tulipany sadzimy w glebie żyznej o odczynie obojętnym natomiast lilie wymagają podłoża próchniczego, wilgotnego o odczynie lekko kwaśnym. Pamiętajmy, aby sadzić cebule do gleby piętką do dołu a pąkiem go góry. Umieszczamy je nieregularnie w wykopanych dołkach, aby uzyskać naturalny wygląd rabaty.

Jak uprawiać krokusy?

krokusyKrokusy to rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Preferują stanowiska słoneczne, gleby wilgotne, próchnicze i łatwo nagrzewające się. Krokusy są odporne na wiatr dzięki swoim niewielkim rozmiarom, więc możemy sadzić je w miejscach odsłoniętych, a także na trawnikach. Krokusy sadzimy w kępach od kilku do kilkunastu roślin. Cebule umieszczamy w  dołkach o głębokości ok. 10 cm, a następnie przykrywamy cienką warstwą ściółki, co przyspiesza ich kwitnienie na wiosnę. Krokusy sadzimy od września do października. Po przekwitnięciu kwiatów zostawiamy cebule w ziemi do czerwca. Następnie wyjmujemy cebule tak, by ich nie uszkodzić, oczyszczamy je z ziemi i rozkładamy na tacce, aby wyschły. Przechowujemy je w papierowej torebce w temperaturze ok. 20°C. Aby zapobiec chorobom grzybiczym, warto nanieść pędzelkiem na cebule środek grzybobójczy.

Jak uprawiać narcyzy?

Narcyzy
Narcyzy to rośliny cebulowe kwitnące od marca do maja. Mogą być uprawiane w doniczkach, na trawniku oraz rabatach. Cebule narcyzów należy sadzić w ogrodzie od sierpnia do połowy września. Należy włożyć je do dołków w ziemi na głębokość od 10 do 20 cm w zależności od wielkości cebuli (im większa tym głębiej). Narcyzy preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Nie mają specjalnych wymagań co do podłoża, jednak najlepiej będą rosły w wilgotnej i przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym. Gdy miną mrozy, należy obficie podlewać miejsca nasadzeń, gdyż duża wilgotność gleby przyspieszy kiełkowanie tych roślin. Cebule można wykopać po przekwitnięciu kwiatów i opadnięciu liści czyli w lipcu. Zaletą narcyzów jest to, że nie trzeba ich wykopywać. W takim przypadku należy pamiętać, aby ich nie podlewać - zapewni im to okres spoczynku do następnej wiosny.

Zobacz także