Prace w ogrodzie - poradnik

Kawa w warunkach domowych. Jak to zrobić?

kawaWiększość kaw dostępnych na rynku jest pochodzenia arabskiego. Jest możliwe uprawianie jej również w warunkach domowych, a owoce możemy uzyskać już po 3 latach od momentu wysiewu nasion. Sadzonki i nasiona można dostać zarówno w sklepach ogrodniczych albo w Internecie. Liście kawy są wyraźnie unerwione, lancetowate, mocno błyszczące i ciemnozielone. Kwiaty zaczynają się rozwijać wczesną wiosną, a dojrzewać późną jesienią. Należy pamiętać, że kawa arabska jest ciepłolubna i dlatego temperatura uprawy nie może spaść poniżej 16 stopni C. Preferuje miejsca jasne, natomiast nie lubi ostrego słońca, które może spowolnić jej rozwój. Najlepiej czuje się w ziemi próchniczej o lekko kwaśnym odczynie. Należy ją nawozić od kwietnia do listopada stosując pałeczki z wolno uwalniającymi się składnikami lub nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Swoim aromatem odstrasza większość szkodników, więc nie będą one stanowiły problemu. Ważne jest, aby podlewać kawę co 2–3 dni w czasie okresu wiosenno-letniego, natomiast w zimie możemy zmniejszyć do 5 – 7 dni.

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Zobacz także