Pielęgnacja roślin - poradnik

Jarzębina w ogrodzie. Jak o nią dbać?

Jarzębina jest drzewem, które na pewno ożywi nasz ogród. Jej pomarańczowe owoce na pewno będą pięknie wyglądać w promieniach słonecznych. Osiąga ona wysokość do 8-12 metrów i szerokość 4-6 metrów. Warto wiedzieć, że jarzębina jest drzewem, które dość szybko rośnie. Preferuje ona miejsca słoneczne oraz półcieniste o podłożu luźnym, próchniczym, gliniastym lub kwaśnym i torfowym. Będzie dobrze rosła zarówno na glebie lekko wilgotnej, jak i suchej. Powinniśmy jednak pamiętać, że jarzębina nie lubi zbyt dużej ilości wody, dlatego trzeba uważać przy jej podlewaniu. Pielęgnacja jarzębiny jest bardzo prosta, gdyż głównie skupia się na jej regularnym, niezbyt obfitym podlewaniu oraz usuwaniu uszkodzonych, chorych lub porażonych pędów.

jarzębina

Jak uprawiać fikusa?

fiskusMimo iż fikus jest rośliną bardzo wymagającą jest dość popularny w domowej uprawie, a także w biurach. Warto jednak wiedzieć, że jest on rośliną trującą i dlatego przy jego pielęgnacji powinno zachować się szczególną ostrożność oraz trzymać go z dala od dzieci. Fiskus preferuje miejsca jasne lub półcieniste, natomiast nie toleruje pełnego słońca. Najlepiej trzymać go na parapecie od strony północnej, wschodniej lub zachodniej, natomiast nigdy od południowej i dbać, aby nie był narażony na przeciągi. Bardzo ważne jest też odpowiednie podlewanie fiskusa. Woda powinna być miękka i odwapniona. Nie należy podlewać go wodą bezpośrednio z kranu. Przy pielęgnacji fikusa trzeba też pamiętać o jego czyszczeniu i regularnie przecierać jego liście ściereczką, usuwając kurz.

Jak uprawiać pigwę?

pigwaPigwa jest krzewem owocowym, który coraz częściej możemy spotkać w naszych ogrodach zarówno ze względu na jej pyszne owoce, jak i przepiękne kwiaty. Jest ona w stanie osiągnąć wysokość maksymalnie do 2 metrów, choć w środowisku naturalnym potrafi urosnąć do 8 metrów. Pigwa kwitnie w czerwcu, a owoce dojrzewają w październiku, wydając  przyjemny i bardzo silny zapach. Warto wiedzieć, że po zebraniu owoców, zanim zaczniemy robić z nich przetwory, należy odłożyć je na parapet i poczekać kilka dni. Pigwa jest krzewem, który preferuje miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru, o podłożu żyznym, próchniczym, zasobnym w wodę i o odczynie lekko kwaśnym. Ciekawostką jest fakt, iż pigwy nadają się również na żywopłot. Należy je wtedy posadzić w rzędach w odległości około 60 cm od siebie, aby stworzyły zwarty mur. Ważne jest, aby je regularnie przycinać, dzięki czemu będą mniej owocować i spełnią swoją funkcję.

Zobacz także