Prace w ogrodzie - poradnik

Jakimi roślinami wypełnić puste miejsce w ogrodzie?

begoniaDo tymczasowego wypełnienia pustego areału nadają się rośliny jednoroczne. Uniemożliwiają rozwój chwastów na klombach i tworzą okrywę dla gruntu. Między większymi bylinami dobrze prezentuje się niecierpek Walleriana, begonie, smagliczka nadmorska, łoboda ogrodowa, wilec ziemniaczany lub kocanka włochata. W umiarkowanym klimacie do tworzenia tymczasowego wypełnienia nasłonecznionych miejsc można wykorzystać gazanię. Jako pokrycie dużych powierzchni na sezon można także użyć pnącza takie jak dynie i tykwy. Jako konkurencje dla chwastów i okrywę dla świeżo skopanej ziemi można zastosować też inne rośliny uprawne np. strączkowe. Dzięki nim gleba znacznie zyska także na żyzności - godne polecenia są soja owłosiona, czy wyka kosmata. Dobrze wygląda też życica wielokwiatowa, albo gryka zwyczajna i żyto ozime.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić dalie?

Dalie to byliny tworzące podziemne bulwy korzeniowe. Można je uzyskać z nasion. Nasiona dalii wysiewamy w marcu do kuwet lub doniczek. Następnie przykrywamy cienką warstwą gleby, podlewamy i przykrywamy folią. Tak przygotowanym nasionom należy zapewnić temperaturę ok. 20°C. Folię zdejmujemy, gdy dalie wykiełkują i osiągną a wysokość ok. 1 cm. Gdy siewki będą miały 4 listki, przesadzamy je do doniczek. Do ogrodu przenosimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Dalie można także uzyskać z karp kupowanych w sklepach ogrodniczych, co jest metoda łatwiejszą. Przy zakupie karp należy zwrócić uwagę, by każda miała przynajmniej jeden pąk. Karpy dalii sadzimy w glebie na głębokości od 5 do 7 cm od początku do połowy maja. Dalie preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy zapewnić im glebę przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko alkalicznym.

Zobacz także