Oczka wodne - poradnik

Jakiej wody użyć do oczka wodnego?

oczko wodneJak już zaplanujemy nasze wymarzone oczko wodne i w pełni je przygotujemy, przychodzi moment napełnienia go wodą czyli ostatni element, który pozwoli cieszyć się nam efektem końcowym. Najprostszym sposobem jest oczywiście wypełnienie oczka dostępną wodą wodociągową. Ma to jednak kilka wad: woda ta może być chlorowana, albo zawierać spore ilości fosforu co może spowodować szybkie powstanie glonów. Innym, tańszym, pomysłem jest wykorzystanie wody deszczowej. Musimy jednak pamiętać, aby ją uprzednio oczyścić, gdyż może zawierać substancje, które będą szkodliwe dla naszych roślin i ryb.  Oczko wodne możemy również napełnić wodą ze studni, jeśli mamy pewność, że jest dobrej jakości. W przeciwnym razie może doprowadzić do powstania sporej ilości glonów. Warto też wiedzieć, że jakoś wody możemy sprawdzić za pomocą Aqua testów, których na rynku mamy sporą ilość.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także