Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie zalety wynikają z posiadania ogrodu zimowego?

ogród zimowyPosiadanie ogrodu zimowego jest niezwykle kuszące. Zalet z jego istnienia jest bardzo wiele. Jednak do najważniejszych można zaliczyć powiększenie powierzchni użytkowej domu. Ta możliwość powinna szczególnie zainteresować osoby dysponujące niewielkimi domami jednorodzinnymi. Zabudowanie np. przydomowego tarasu otwiera nowe możliwości aranżacyjne i stwarza szersze, aniżeli dotychczas perspektywy zarządzania przestrzenią. W ogrodzie zimowym można stworzyć gabinet do pracy lub powiększyć o jego powierzchnię domowy salon. Osoby prowadzące w domu firmę mogą zaaranżować  to miejsce na tzw. pomieszczenie  biznesowo – recepcyjne, w którym będzie można godnie przyjmować klientów. Oprócz wymienionych perspektyw – ogród zimowy poprawia bilans cieplny budynku, stabilizuje wilgotność powietrza we wnętrzach i daje możliwość obcowania przez cały rok z najbardziej egzotycznymi odmianami roślin.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Jaki podkład pod podjazd betonowy?

podjazd do garażuPodjazd betonowy jest trwały i solidny. Jednak jego wykonanie wymaga przeprowadzenia określonych robót ziemnych. Po wytyczeniu linii przebiegu podjazdu należy zrobić wykop o głębokości około 25 cm i usunąć z niego ziemię. Na dnie wykopu umieszcza się żwir lub tłuczeń, który trzeba zagęścić rzadką mieszanką betonową. Po ściągnięciu pierwszej warstwy podkładu wylewa się tzw. beton chudziak i dopiero na tak przygotowane podłoże stosuje beton o wyższych parametrach. Podczas prac trzeba pamiętać o wykonaniu odpływu dla wód opadowych, a w przypadku podjazdów ze spadkiem – o zachowaniu możliwie jak najmniejszego spadku oraz wyrównaniu powstających w tej sytuacji wypukłości terenu w obrębie podjazdu.

Zobacz także