Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie trawy ozdobne mogą być zadarniające?

Trawy ozdobne
Ozdobne trawy formujące kępy mogą być użyte jako zadarnienie zapewniając masowy wzrost. Dodadzą one otoczeniu interesującego kontrastu. Dzięki wzrostowi w formie kęp nie zagłuszą innych roślin. Aby uzyskać efekt gęsto zadarnionego podłoża należy sadzić rośliny blisko siebie. Do traw, które mogą być użyte w charakterze trawnika lub wysokiego obrzeża, albo połączenia z bylinami należą trzcinnik ostrokwiatowy rosnący w pełnym słońcu i na żyznej glebie, turzyce, obiedka szerokolistna preferująca słońce i rosnąca na każdej glebie. Na glebie ubogiej rośnie kostrzewa popielata o niebieskosrebnych źdźbłach oraz owies wiecznie zielony. Żyzną i wilgotną glebę preferuje rozplenica japońska, zaś w pełnym słońcu i na każdej glebie będzie rósł Sporobolus heterolepis.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także