Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie są najlepsze rośliny na obsadzenie chodników?

ścieżka ogrodowaMiedzy płytami chodnikowymi powinny rosnąc takie gatunki, które będą  preferować pełne słońce, ale także znosić częściowe zacienienie. Rośliny te powinny także tolerować gleby przeciętne do przepuszczalnych. Obsadzając chodnik można zastosować kilka różnych gatunków tworząc kolorowy dywan. Dzięki zastosowaniu roślin zadarniających pozbędziemy się chwastów wciskających się w szczeliny między płytami. Rośliny, które wybierzemy do tego celu powinny także znosić nieznaczne deptanie. Gatunki spełniające te warunki to rumian karpacki, gęsiówka, piaskowiec, azorella trójwidlasta, ogownica alpejska, Erysimum kotschyanum, kotula szorstka, odmiany tojeści (Lysimachia japonica var. Minutissim), rdest, goździcznik skalicowy, czerwiec dwukwiatowy, rozchodnik, lepnica bezłodygowa, solejrolia rozesłana.

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych kwitnących późną wiosną. Cebule sadzimy od połowy września do połowy października. Aby uchronić je od chorób, można przed sadzeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, takim jak Sumilex lub Kaptan. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i próchnicza. Taki efekt można uzyskać, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem i kompostem. Tulipany nie tolerują gleb gliniastych, mokrych i ciężkich. Cebule umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Należy dostosować głębokość do wielkości cebul, im większe, tym głębiej je sadzimy. Również głębiej należy posadzić cebule, jeśli gleba jest lekka i piaszczysta. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykopywać cebule tulipanów co roku, gdyż inaczej ich kwitnienie będzie coraz słabsze.

Renowacja tarasu - ja go odnowić?

taras przydomowyNiestety często zdarza się, że nasz taras przestaje być ozdobą, a zaczyna straszyć swoim wyglądem. Jeśli mamy położone na nim płytki, które zaczynają odpadać, powinniśmy zerwać je do końca i położyć nowe. Musimy jednak najpierw upewnić się, czy taras jest dobrze zaizolowany, aby sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nasz taras był natomiast jedynie pomalowany farbą, która zaczęła odpadać, musimy w pierwszej kolejności zedrzeć do końca starą farbę, nieczystości i odchodzący beton. Uzupełniamy ubytki, czekamy aż wyschną i myjemy dokładnie cały taras. Kiedy przeschnie, możemy przystąpić do montażu warstwy izolacyjnej. Najpierw zakładamy taśmę izolującą na łączeniach tarasu ze ścianą. Następnie montujemy izolację z tworzywa sztucznego, którą nakładamy razem z suchą zaprawą na powierzchnię tarasu. Kolejnym krokiem jest już położenie płytek. Bardzo ważne jest, aby dokładnie każdą płytkę przykleić. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które są mrozoodporne.

Zobacz także