Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie ryby do oczka wodnego?

ryby w oczku wodnym (fot. fotolia)Wybór gatunków ryb, które można hodować w oczku wodnym jest dość duży. Decydując się jednak na ryby, trzeba się zastanowić czy nasze oczko wodne jest wystarczająco duże – powinno mieć ok. 15-20 m2, a żeby ryby mogły w nim zimować – ponad 1 m głębokości. Na każdą małą rybę powinno przypadać ok. 100 l wody, na większe (np. karpie koi) – nawet 1000 l. Łatwe w hodowli są cierniki, karpie, słonecznice, różanki, kiełbie, jednak ze względu na ciemne kolory i dużą płochliwość są mało efektowne. Bardziej kolorowe i dekoracyjne są karasie ozdobne, amury białe, jazie, czy karpie koi. Wybierając ryby trzeba wziąć pod uwagę indywidualne wymagania poszczególnych gatunków.

Jak powinien być położony ogród zimowy?

ogród zimowyWażne jest jego usytuowanie względem stron świata. Wcześniejsze przemyślenie tej kwestii pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pozostałych pomieszczeń. Położenie ogrodu powinno być odpowiednie dla jego funkcji. Dla ogrodu zorientowanego w jednym kierunku najlepsza będzie dobrze nasłoneczniona strona południowa, dla wersji narożnikowych - strona południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Właściwe położenie ogrodu ułatwia prawidłowy rozwój roślin.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Zobacz także