Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny zamiast trawnika?

co zamiast trawnikaRośliny okrywowe sadzone w dużej ilości mogą spełniać rolę trawnika. Tak samo jak trawa, pokrywają grunt gęstym dywanem i wypełniają po brzegi przestrzeń działki. Rośliny okrywowe jednak nie znoszą deptania, więc jeśli planujemy użyć tych roślin w charakterze trawnika należy wytyczyć wśród nich ścieżki. Kwitnące rośliny okrywowe takie jak macierzanka, czy odmiany przetacznika (np. Veronica pectinata) dodadzą ogrodowi kolorów latem gdy zakwitną. Niektóre z nich dobrze tolerują susze i sporadyczne deptanie (macierzanka, krwawnik, turówka). Rośliny takie jak rogownica kutnerowata, posłonek (słoneczna róża) dobrze znoszą niskie temperatury. Gatunki tworzące kępy np. turzyce Carex’lce Dance’ czy kostrzewa popielata całkowicie zamkną przestrzeń ogrodu. Murawa z mchu może być rozwiązaniem dla gleb słabych i kwaśnych.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także