Prace w ogrodzie - poradnik

Jakie rośliny zadarniające sadzić przy alejkach i kamiennych płytach?

zdjęcie 1Jako wypełnienie między stopniami, w szczelinach ścieżek lub w żwirze dobrze będą rosły rośliny zwięzłe, płożące się i znoszące deptanie. Można sadzić je przy ścieżce lub po obydwu jej stronach, dzięki czemu nabierze ona łagodnej linii. Mimo tego że tolerują sporadyczne deptanie nie zniosą go w takim nasileniu, jak trawa. Rośliny te dobrze prezentują się pojedynczo lub w połączeniach. Można je łączyć z niskimi roślinami lub takimi, które dobrze rosną w cieniu pod drzewami. Rośliny nadające się na obsadzenie ścieżek, schodów i przejść to kłosówka miękka ‘Albovariegatus’, karmnik ościsty, Waldstenia lobata, lawenda, macierzanki, smagliczka nadmorska, dąbrówka rozłogowa, mazus rozesłany, połonicznik nagi.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić dalie?

Dalie to byliny tworzące podziemne bulwy korzeniowe. Można je uzyskać z nasion. Nasiona dalii wysiewamy w marcu do kuwet lub doniczek. Następnie przykrywamy cienką warstwą gleby, podlewamy i przykrywamy folią. Tak przygotowanym nasionom należy zapewnić temperaturę ok. 20°C. Folię zdejmujemy, gdy dalie wykiełkują i osiągną a wysokość ok. 1 cm. Gdy siewki będą miały 4 listki, przesadzamy je do doniczek. Do ogrodu przenosimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Dalie można także uzyskać z karp kupowanych w sklepach ogrodniczych, co jest metoda łatwiejszą. Przy zakupie karp należy zwrócić uwagę, by każda miała przynajmniej jeden pąk. Karpy dalii sadzimy w glebie na głębokości od 5 do 7 cm od początku do połowy maja. Dalie preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy zapewnić im glebę przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko alkalicznym.

Zobacz także