Zakładanie ogrodu - poradnik

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

oczko wodneDobierając rośliny do oczka wodnego należy starannie się zastanowić. Gatunki, które wybierzemy będą miały wpływ na wygląd całej kompozycji oraz na zachowanie naturalnej równowagi w sadzawce. Trzeba wziąć pod uwagę wymagania pielęgnacyjne roślin - należy sadzić rośliny zgodnie z ich upodobaniami. Należy unikać gatunków silnie rozprzestrzeniających się, np. mięta wodna, turzyca brzegowa. Rośliny te, nawet umieszczone w specjalnych koszach, potrafią zagłuszyć inne rośliny. Wysokie rośliny również nie są dobrym pomysłem - np. pałka szerokolistna nawet przy lekkim wietrze przewraca się.

Rośliny do oczka wodnego dzielą się na cztery podstawowe grupy:

  • Rośliny zanurzone. Są bardzo przydatne, gdyż wykorzystują składniki pokarmowe, które w innym przypadku sprzyjałyby rozwojowi glonów. Produkują też dużo tlenu niezbędnego dla prawidłowego rozwoju ryb i roślin. Do takich roślin należą: rogatek sztywny, okrężnica bagienna, wywłócznik, rdestnica kędzierzawa, włosienicznik (jaskier) wodny, moczarka kanadyjska.
  • Rośliny przybrzeżne. Dobrze jest przemyśleć dobór tych roślin pod kątem atrakcyjności, gdyż to one będą najbardziej widoczne przy oczku wodnym. Różne odmiany kosaćców bardzo dobrze spełniają funkcję dekoracyjną, ponieważ ich pstrokate liście sprawiają, że są ozdobne nawet gdy nie kwitną. Rośliny przybrzeżne to np. tartak zwyczajny, łączeń baldaszkowaty, kosaciec japoński variegata, knieć błotna i niezapominajka.
  • Rośliny pływające. Są bardzo dekoracyjne, ale tylko przez krótki okres w roku. Jedyne niewymagające, a jednocześnie dość odporne rośliny pływające na powierzchni wody  to żabiściek pływający, osoka laoesowata, kotewka orzech wodny i pływacz zwyczajny.
  • Na dno zbiornika. Rośliny, które zakorzeniają się na dnie zbiornika zimują wyłącznie pod kołpakiem ochronnym, ale są łatwe do uprawy. Do takich roślin należą: grzybień biały odmiany takie jak Aurora, Ellisiana, Hermine czy Froebeli oraz grzybieńczyk wodny

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także