Oczka wodne - poradnik

Jakie rośliny sadzić przy oczku wodnym w cieniu?

zdjęcie 1
Jeśli sadzawka znajduje się w zacienionym miejscu, najlepiej będą rosły wokół niej rośliny dobrze znoszące cień. Do takich gatunków należą paprocie, żabieńce, knieć błotna, sitowie oraz grzybieńczyk wodny. W zacienionym zbiorniku wodnym należy zminimalizować liczbę roślin podwodnych, gdyż brak słońca nie sprzyja ich rozwojowi. Wyjątek stanowi rogatek sztywny, który pływa przy powierzchni nie zakorzeniając się w dnie. Popularne grzybienie białe (tzw. lilie wodne) niestety nie będą rosły w cieniu i należy z nich zrezygnować. Z roślin o liściach i kwiatach pływających na powierzchni wody bez słońca dobrze będzie się czuł się grążel żółty o kwiatach nieco mniejszych niż grzybienie, ale równie dekoracyjnych.

Jak eksploatować pompę wodną?

pompa wodnaSposób eksploatacji pompy wodnej zależy
w dużej mierze od jej rodzaju. Dokładną instrukcję użytkowania dołącza zatem
w każdym przypadku do urządzenia – jego producent. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad użytkowania pomp, których stosowanie pozwala wydłużyć żywotność urządzeń. Przede wszystkim, w porze zbliżających się mrozów, należy pamiętać o zabezpieczeniu pompy przed zamarznięciem. Robi się to przeważnie – stosując warstwę izolacji ze styropianu. Konieczne jest również zwracanie uwagi na to, aby pompy nie zadławić. W powyższym celu zawsze należy najpierw otwierać wypływ wody,
a dopiero następnie uruchamiać pompę. Do pomp samozasysających, przed pierwszym ich użyciem  - trzeba nalać wody.

Jak zbudować pomost?

pomost nad jezioremPrace związane z budową pomostu nie są wcale skomplikowane i każdy zapalony majsterkowicz może je wykonać sam. Wystarczy zgromadzić odpowiedni rodzaj drewna, gwożdżę do zbijania konstrukcji i posiadać kilka podręcznych narzędzi. Niezbędne będą: piła, siekiera, młotek i solidny młot do wbijania pali w grunt. Najlepsze drzewo na pomost to dąb lub akacja. Obydwa gatunki są odpowiednio twarde, a dodatkowo dąb posiada właściwość samo konserwowania się w wodzie. Zaostrzone pale należy solidnie osadzić w dnie jeziora i zastosować łączenia z leśnych żerdzi, wzmocnione dodatkowymi poprzeczkami. Na konstrukcji tej mocuje się deski, które są pokładem naszego pomostu. Podczas ich montażu warto zachować zdrowy rozsądek i nie kłaść ściśle jednej, przy drugiej. Rozwiązanie takie może się wydawać praktyczne, ponieważ w pomoście nie będzie dziur, ani szpar. Jednak, skonstruowana w ten sposób budowla nie posłuży nam długo. Woda nie będzie bowiem miała możliwości spadku, przez co deski zaczną gnić, a czasie letnich upałów – będą się rozsychały.

Zobacz także