Pielęgnacja roślin - poradnik

Jakie rośliny są bezpieczne dla dzieci?

dziecko w ogrodzieWiele roślin może zagrozić naszym dzieciom podczas zabaw  w ogrodzie. Warto wybrać te, które będą bezpieczne i jednocześnie odporne na skutki zabaw najmłodszych. Na słonecznym miejscu możemy posadzić takie byliny jak smagliczkę, krwawnik, bodziszka posłonkę, kocimiętkę lub czyścicę. Dobrze będą także czuły się tu krzewy światłolubne budleja, fuksje, leszczyna pospolita, tamaryszek, tawuła i pięciornik. W miejscu zacienionym mogą rosnąć  bezpieczne krzewy lubiące cień np. dereń, trzmielina pnąca, oczar, złotlin, hortensja, porzeczki oraz kalina. Z bylin na cieniste miejsce nadadzą się dąbrówka, przywrotnik miękki, zawilec mieszańcowy, bergenia, jasnota i fiołek wonny. Mile widziane są także rośliny miłe w dotyku takie jak wierzba Salix lanata, szałwia srebrzysta, czyściec wełnisty i dziewanny.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także