Oczka wodne - poradnik

Jakie rośliny posadzić na brzegu oczka wodnego?

oczko wodneRośliny przybrzeżne są bardzo ekspansywne i nierzadko mogą zarosnąć cały zbiornik. Aby uniknąć ich nadmiernego rozrastania, powinno się sadzić je w pojemnikach i kontrolować ich wielkość przez podział raz na dwa lata. Do roślin dobrze tolerujących przybrzeżne płycizny, a zarazem posiadających ozdobne liście i kolorowe kwiaty należą różne odmiany kosaćców, np. japoński i żółty, odpowiednio o niebieskich i żółtych kwiatach. Atrakcyjne ulistnienie mają także oczeret Tbabernemontana odmiana ‘Zebrinus’ oraz tatarak zwyczajny ‘Variegatus’. Ozdobą naszego oczka będą także kłosy trawy manny mielec, turzycy nibyciborowatej oraz liście tataraku trawiastego. Na brzegu nie może także zabraknąć trzciny pospolitej i pałki wodnej szeroko i wąskolistnej. Pięknie będą prezentować się także delikatne niezapominajki oraz łączeń baldaszkowaty.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także